Geodetski zavod koristio hrvatske izraze u javnoj nabavci, posao dobile hrvatske firme

Republički geodetski zavod kupio je na sumnjivom tederu u avgustu 2016. softver "E-žalba" za postupanje po žalbama korisnika koji je plaćen 40.000 evra bez PDV-a, a za čiju nadogradnju je u narednih petnaest meseci plaćeno još 19.500 evra bez PDV-a, dakle gotovo polovina cene originalnog softvera.
Kako piše "Pištaljka", RGZ je softver kupio od konzorcijuma hrvatskih firmi koji je bio jedini učesnik na tenderu. Konkursna dokumentacija na tenderu za nabavku softvera, suprotno zakonu koji propisuje da tenderska dokumentacija mora biti pisana na srpskom jeziku, ima hrvatskih izraza što je kod nekolicine zaposlenih u RGZ-u pobudilo sumnju da je tender pisan za hrvatski konzorcijum koji je ovakav softver za postupanje po žalbama prodao i hrvatskoj državnoj geodetskoj upravi. Hrvatski konzorcijum čine firme "Igea" i "In2" te zastupnik "In22 u Beogradu.
 
S obzirom na to da se u tenderskoj dokumentaciji nalaze izrazi poput "elektroničko", "tijelu", "donijelo", "autoriziran", "obavijest", "ovlast" - što je vrlo neuobičajeno.
 
Umesto objašnjenja, direktor Geodetskog zavoda Borko Drašković, postavio je pitanje novinaru "Pištaljke".
 
"Kako biste na ekavici rekli Prijepolje ili Bijeljina? Bogatstvo i lepota našeg jezika je u mnoštvu izraza, sinonima i homonima i ne bi ga trebalo siromašiti lošim namerama", navodi se pisanom u odgovoru iz kabineta direktora Zavoda.
 
Od hrvatske geodetske uprave traženo je dostavljanje dokumentacije za njihov softver, ali oni su odgovorili da je taj softver kupljen iz fonda EU i da je nabavku obavljala Središnja agencija za finansiranje i ugovaranje fondova EU. Središnja agencija nije dostavila Pištaljci tenderska dokumenta, već su najpre tražili dostavljanje tačnog broja ugovora na osnovu kog je kupljen "E-case", pandan "E-žalbi". Iako traženi broj dostavljen, agencija je ipak odbila da dostavi dokumenta.
 
Direktor Drašković je takođe odbio da odgovori zbog čega je Republički geodetski zavod platio milion dinara bez PDV-a nadogradnju softvera za koji je samo mesec dana pre toga već bila urađena nadogradnja vredna 1,3 miliona dinara, takođe bez PDV-a. Oba posla pružanja usluga nadogradnje aplikacije "E-žalba" na tenderu su opet kao jedini učesnici dobile firme "Igea" i "In2". 
 
"Da bi uopšte mogli da debatujete na ovu temu morate poznavati IT tehnologije, geodeziju i pravo jer upravo stručnjaci pomenutih nauka kao multi tasking tim sagledavaju potrebe posla i rade na permanentnom unapređenju procesa rada u Republičkom geodetskom zavodu. Jedan od njih je softver E-žalba, a sve u cilju boljeg servisa građanima", napisao je Drašković u odgovoru.
 
Draškoviću ovo nije prvi put da ukazuje da je za shvatanje njegovih odluka neophodna stručnost koju novinar nema.
 
Zbog čega su bile potrebne dve nadogradnje softvera, kojima je vrednost uvođenja softvera za žalbe porasla sa 4,9 miliona dinara na 7,2 miliona dinara nije znao da objasni ni šef odseka u IT sektoru Republičkog geodetskog zavoda Blaža Filipović. Softver je, prema njegovim rečima, u funkciji i prilikom njegove implementacije nije bilo funkcionalnih problema. 
 
"Softver je imao manjih tehničkih 'bagova' koji su se dnevno otklanjali", rekao je u telefonskom razgovoru Filipović.

Ceo tekst pročitajte na sajtu Pištaljke.
 
Podsetimo da je Republički geodetski zavod zatražio od Poverenika za informacije od javnog značaja, pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kopiju svih akata u vezi sa nepostupanjem i postupanjem državnih organa po zahtevima portala Pištaljka. 
 
Rodoljub Šabić za Insajder kaže da će kancelarija Poverenika odgovoriti na ovaj zahtev u skladu sa zakonom, dodajući, međutim, da mu nije jasno zašto bi jedan Geodetski zavod mogao da se zanima za motive i rad bilo kog novinara, bilo da je reč o redakciji Insajdera, Pištaljke, Politike ili bilo kog drugog medija.
 
"Zanimljivo je da pored svih svojih poslova imaju vremena da se bave time šta novinari pišu Povereniku i šta traže od njega", kaže Šabić.
 
Na pitanje da li Geodetski zavod ima ovo pravo na osnovu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja, Šabić navodi da u suštini svi, bez izuzetka, imaju to pravo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kokan

    04.02.2018 20:56
    Odmah otpustiti ovog Draškovića, neka ide na cia.tv neka im prodaje tamo trošarine i oborine ...
  • /

    04.02.2018 08:27
    /
    eto, koristili su cirilicu i opet vam nije dobro.

    vi zelite kasti da vam ovaj vokabular srbi ne koriste u novom sadu?
    veliki je broj pravnika i sluzbenika koji ga koriste.




  • mile

    04.02.2018 06:43
    Covek je politicki postavljen a poznat je od ranije po svom ponasanju. Vidimo kako se njegovi ponasaju pa sta vas cude njegovi govori.Isto kao i ovaj u Novom Sadu sto ima firmu YPSIlon i prdaje svoj softver gradu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.