Novim pravilnikom o dečjim igralištima znaće se ko je odgovoran za povrede dece

Nije poznato koliko se dece povredi na igralištima, jer ne postoji evidencija, iako zbog neadekvatnog ili oštećenog mobilijara povrede ponekad budu veoma ozbiljne.
Novim pravilnikom o dečjim igralištima znaće se ko je odgovoran za povrede dece
Foto: Pixabay
Kako piše RTS, Ministarstvo privrede sa predstavnicima roditelja i stručnjacima priprema pravilnik po kojem će sva dečja igrališta morati da budu u skladu sa evropskim standardima. Početkom juna, moglo bi da se krene u rekonstrukciju i gradnju bezbednijih igrališta.
 
Penjanje po drveću, preskakanje ograda, trčanje po livadama, poneko oguljeno koleno i po koja modrica, tako bi svoje detinjstvo opisali oni koji su imali privilegiju da odrastaju okruženi prirodom. Međutim, za decu u gradovima, igrališta su gotovo jedina mesta gde mogu da se druže i da kroz igru razvijaju motoričke sposobnosti, spretnost, da se snalaze u prostoru i u rizičnim situacijama. 
 
Iako uglavnom odaju utisak mesta za bezbrižnu igru, nisu uvek i najbezbednija. Građani navode da su problemi igrališta neispravne sprave za igru, neograđena igrališta.
 
Da bi se sprečile ozbiljne povrede, rekviziti na igralištima moraju da budu izrađeni od prirodnih materijala, sa oblim ivicama, podloga ispod njih ne sme da bude tvrda, a svako oštećenje mora da bude popravljeno, upozoravaju stručnjaci. To, međutim, sada nije slučaj.
 
"Ono što je problem, to je neodržavanje igrališta, ni roditelji ni mi iz udruženja ne znamo ko je u stvari nadležan, kome da se obratimo, kome da se žalimo ako vidimo da je u nekom od igrališta polomljena ljuljaška ili su polomljene neke sprave. Neko ipak mora da snosi odgovornost, i na tome ćemo insistirati", navodi Gordana Plemić iz udruženja "Roditelj".
 
Ima i igrališta koja iako prođu inspekcijsku kontrolu, ipak ne ispunjavaju standarde. Razlog je i nedovoljna preciznost Zakona o bezbednosti proizvoda, kažu poznavaoci, pa se proizvoljno tumači. Takođe, da bi prošli jeftinije, investitori u nekim slučajevima ugrađuju neodgovarajući materijal.
 
"Kada dođe do nesreće, onda se uglavnom svi trgnemo. Ovo nije ništa skuplje, radi se od prirodnih materijala od drveta, gleda se da bude prilagođeno deci, nema oštrih ivica, lako se održava. Mislimo da lokalne samouprave neće imati problem da obezbede sredstva", kaže Aleksandar Starčević iz Sektora za kvalitet i bezbednost proizvoda Ministarstva privrede.
 
Pravilnik će biti obavezujući. Osim što će doprineti da igrališta budu bezbednije mesto za igru, konačno će se znati ko je nadležan za održavanje i popravke, ali i ko je odgovoran ako se dete povredi zbog propusta.
  • portir

    04.02.2018 12:18
    to nema ni u Evropi
    prvo ti iz raznoraznih udruženja da obezbede novce za obezbeđenje dečijih igrališta 24 sata, novce za zamenu dosadašnjih jedva urađenih igrališta ili bar novce za popravku postojećih.... Ovo će biti još samo jedan "dobar" razlog za "savesne" građane, još savesnije lekare i advokate da tuže grad, dok ih naravno ne razotkriju. Nažalost do tada uglavnom prođe dosta vremena, a neki se dobro "nafatiraju" za to vreme. Molim vas iz kojekakvih udruženja da prvo nađete način da obezbedite igrališta, može i video nadzor sa ispravnim kamerama.
  • mama

    03.02.2018 23:37
    bravo Gaga
    Sve si tacno rekla Gaga! Resite to!
  • AA

    03.02.2018 23:15
    Hm, ne znam kako ce ispostovati da igralista budu od prirodnog materijala kad se ocigledno dobar deo toga pravi od plastike. Okej ako zahtevaju postovanje odredjenih standarda a takve stvari je najbolje prepisati od nekog s vecim iskustvom. Kod nas "nemaju" para da poprave ni onaj tobogan na strandu. Svesce se na to da ce ili posklanjati igralista ili ce se pojaviti hrpa laznih tuzbi slicno kao za ujede pasa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija