U utorak će biti predstavljena Strategija proširenja u Evropskom parlamentu. Očekuje se da ona odredi vremenski okvir po kojem bi Srbija mogla da postane članica EU do 2025. U Briselu kažu - to je prvi u seriji važnih koraka koji očekuju Srbiju i Balkan ove godine, prenosi RTS.
Da bi ispunila cilj, potrebno je da Srbija do 2023. završi pregovore, a do 2019. ispuni prelazna merila u vladavini prava i postigne sporazum o normalizaciji sa Prištinom.
"To je zaista važan dokument koji će biti javno predstavljen sledeće nedelje. Ujedno je to prvi u seriji važnih koraka u vezi sa Zapadnim Balkanom. Ovo pitanje je prioritet za sadašnje predsedavanje, kao i za EK", ističe portparolka Komisije Maja Kocijančič.
Ključno pitanje je u kojoj meri će strategiju podržati zemlje članice. O tome će se evropski lideri odrediti prvi put već na samitu u martu.
Mnoge zemlje, uključujući i one najuticajnije, nisu bile za isticanja bilo kakvih rokova za članstvo.
U maju u Sofiji održaće se zajednički samit lidera EU i Zapadnog Balkana, prvi takav posle 15 godina. Već krajem februara u Srbiju i region stižu predsednik EK Žan Klod Junker, a zatim i Federika Mogerini i Donald Tusk.
Strategija će biti mapa puta do članstva, sa ciljem da podstakne i ohrabri. Ali, isticanje vremenskih okvira ne znači da će zemlja kandidat biti automatski primljena ako ne bude spremna za članstvo u predviđenom roku, kažu izvori u Briselu.
Imajući u vidu dosadašnji tempo pregovora, navode izvori u Briselu, 2023. godina je više nego ambiciozan rok za otvaranje i zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja.
Godišnji Izveštaj o napretku, koji će EK objaviti u aprilu, biće važan za odluku koliko će Srbija novih poglavlja moći da otvori u junu.
U dosadašnjem toku pregovora Srbija je otvorila 10 od ukupno 35 poglavlja, a dva je preliminarno i zatvorila.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
diessel
Putnik
/
uz ovakav sistem u kome svako nekome placa reket a poreznik kaze da radite onako kako ne moze da kaze nije za eu
ceo krvotok drzave bi se morao izmeniti a to bia i oligarsi nece dopustiti
zbog sabotaze pridruzivanja je ovaj sistem napravljen...davno.
sansa za drugacije je 2000-e trajala 3 meseca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar