Trivan je rekao da se otpad deli na dva dela, jedan manji - komunalni, a drugi veći industrijski, u kom postoji i deo opasnog.
"Prema istraživanjima inspekcije Ministarstva za zaštitu životne sredine iz 2014. godine, u Srbiji ima 70 lokacija na kojima se nalazi industrijski otpad. Mi ponovo radimo proveru tih preduzeća da bismo utvrdili šta se sve tu i u kojim količinama nalazi", rekao je Trivan za Politiku.
Ministar je naveo da nijedna lokalna samouprava nije pristala da se na njenoj teritoriji gradi pogon za preradu opasnog otpada, ali da Ministarstvo nije odustalo, već je urađeno nekoliko projekata.
Na osnovu urađenih ispitivanja i procene naših stručnjaka, koji rame uz rame stoje sa svetskim, možda bi moglo da se razgovara o tome da postojeća termoelektrana "Morava" kod Svilajnca postane mesto gde bi se radio fizičko-hemijski tretman opasnog otpada, rekao je Trivan.
Prema njegovim rečima, to je projekat "Elektroprivrede Srbije", jer se "Morava" polako gasi, a lokacija na kojoj se nalazi je odlična za ovaj posao.
Naveo je da bi vrednost te investicije mogla da bude oko 20 miliona evra, kapacitet oko 43.000 tona godišnje, ali da je to za sada samo ideja i njena realizacija zavisiće od odluke EPS-a.
Prema njegovim rečima, budžet Ministarstva za zaštitu životne sredine veći je za 16 odsto u odnosu na prošlu godinu i iznosi 5,58 milijardi dinara, međutim, naglasio je da će budžet morati značajno da raste da bi svi planovi bili sprovedeni.
"Važno je da mi budemo shvaćeni, da imamo smislene planove, programe i projekte kojih nema dovoljno, a naše ministarstvo i te kako doprinosi budžetu", naglašava Trivan.
Kako kaže, Ministarstvo za zaštitu životne sredine je od taksi u državnu kasu uplatilo 10,2 milijardi dinara prošle godine.
"Procena je da ćemo ove godine imati 11 milijardi. Pri tom, samo polovina tog budžeta završi u zelenom fondu. S tim novcem raspolaže Ministarstvo finansija, a ja se s tim ne slažem", rekao je Trivan, koji smatra da sav novac od taksi treba iskoristiti za zaštitu životne sredine.
Ministar kaže da, ukoliko želimo da živimo bolje, životna sredina mora da bude zdravija.
"Tu nema kompromisa. Onoliko koliko budemo imali para, toliko ćemo životnu sredinu učiniti boljom", zaključuje Trivan.
Komentari 5
Ajmo stručnjaci
Zivan
Павле И. Премовић
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar