Naša zemlja je već potpisala dugoročne ugovore o snabdevanju s ruskom "Gaspromom" i tranzitu preko Mađarske, rekao je Bajatović za Politiku.
Prema njegovim rečima, proširivanjem kapaciteta postojećeg skladišta gasa u Banatskom Dvoru, dnevno će se proizvoditi 10 miliona kubika gasa, što je dovoljno da se pokriju dnevne potrebe Srbije u najhladnijim danima.
"Do kraja marta biće donete investicione odluke o proširenju ovog skladišta i znaće se da li će s tu ubuduće utiskivati 700 miliona ili jedna milijarda kubika gasa", naveo je Bajatović.
On je kazao da je Srbija lane uvezla 23 odsto više gasa nego 2016. godine - 2,1 milijardu kubika, pre svega zbog veće industrijske potrošnje, koja će nastaviti sve više da troši gas s razvojem srpske privrede.
Bajatović je rekao da je prioritet i gasna veza, interkonekcija, s Bugarskom, koja bi u konačnoj verziji obezbedila dve milijarde kubika gasa.
"Da bi se ta konekcija maksimalno iskoristila, potrebna je i gasna veza od Niša do Beograda u dužiini od oko 200 kilometara, za koju treba izdvojiti oko 200 miliona evra. 'Srbijagas' je već započeo ovaj posao kroz ekspropriaciju zemljišta. Evropa bi trebalo da nam pomogne s 48 miliona evra, dok će ostatak obezbediti "Srbijagas" iz tekuće likvidnosti, što znači da nema zaduživanja države", kazao je Bajatović.
On je naveo da je važan projekat i gasna veza Srbije sa Rumunijom, koja ima dovoljnom svog gasa.
"Reč je o gasovodu dužine 10 kilometara, dok bi 130 kilometara svog dela gasovoda Rumuni sami finansirali", rekao je Bajatović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
LALA
Zoran021
Filipinac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar