Da li je u Srbiji moguća državna socijalna penzija?

Od 2020. godine, žene koje imaju 62 i muškarci s navršene 64 godina života počeće u Makedoniji da primaju državne socijalne penzije, iako nisu stekli uslov za starosnu penziju. Jedini uslov je da su poslednjih 20 godina živeli u ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici.
Da li je u Srbiji moguća državna socijalna penzija?
Foto: Pixabay
Programom makedonske vlade, socijalna državna penzija će na početku iznositi 40 odsto prosečne starosne penzije. U Makedoniji, u kojoj živi dva miliona stanovnika, pravo na penziju ostvaruje oko 302.000 penzionera, a prosečna penzija iznosi oko 213 evra.
 
Da li je moguće u Srbiji, gde 250.000 njih nema penziju, a 18.000 domaćinstava je bez prihoda oba člana, uvesti državnu socijalnu penziju?
 
U Ministarstvu rada za Politiku kažu da sistem PIO počiva na principu međugeneracijske solidarnosti, odnosno, sadašnji zaposleni izdvajanjem iz zarada na ime doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje obezbeđuju sredstva za isplatu penzija bivših zaposlenih, odnosno sadašnjih penzionera.
 
Penzija je, dakle, obezbeđenje za period kada više nismo radno aktivni i posledica je osiguranja tokom čitavog radnog veka.
 
Ukoliko se država opredeli da svim građanima starijim od 65 godina, koji se nalaze u stanju socijalne potrebe, isplaćuje određeno novčano davanje, to ne treba poistovećivati sa penzijom iz socijalnog osiguranja. Naime, takvo novčano davanje predstavlja meru socijalne zaštite, tako da je ne bi trebalo nazivati penzijom, poručuju iz resornog ministarstva.
 
U okviru našeg sistema socijalne zaštite postoji mera materijalnog obezbeđenja porodice, kojom su obuhvaćeni i stariji od 65 godina, ukoliko se nalaze u stanju socijalne potrebe. Mahom su to lica koja kroz sistem osiguranja nisu obezbedila penziju.
 
Da li je ova mera dovoljna za zaštitu starijih lica treba da bude predmet analize i ukoliko se pokaže da su neophodne dodatne mere socijalne zaštite, trebalo bi ih planirati u skladu sa ekonomskim mogućnostima budžeta, poručuju iz Ministarstva rada za Politiku.
 
Statistika pokazuje da su žene posebno pogođene nemaštinom, jer od ukupnog broja starijih bez ikakvog prihoda, čak 85 odsto čine žene. U razvijenim zemljama ove penzije su samo dopuna, kao neka vrsta socijalne pomoći. U istočnoj Evropi ona predstavlja obezbeđenje minimalnog dohotka u starosti.
 
Prof. dr Gordana Matković, bivši ministar za socijalna pitanja u Vladi Srbije, kaže da Makedonija uvodi socijalne penzije, dakle, davanja koja bi se finansirala iz budžeta i koja bi se isplaćivala samo onima koji nisu ostvarili pravo na penziju po osnovu osiguranja. Odnosno samo osobama starijim od 65 godina koje su bez ikakvih prihoda.
 
"Penzioneri u Srbiji ne bi mogli da ostvare ovu vrstu pomoći, jer tu pomoć dobijaju oni koji nisu uplaćivali doprinose i ona je uvek niža nego što su penzije. Izdaci za socijalne penzije, koje se dodeljuju samo onima bez prihoda, nisu veliki", objašnjava Matkovićeva.
 
Postoje dve vrste penzija – jedna po osnovu osiguranja i druga koje mogu da ostvare i oni koji nisu uplaćivali doprinose. One se plaćaju iz budžeta i obično su niže od penzija koje se ostvaruju po osnovu doprinosa.
 
"Ove druge obično se nazivaju socijalnim penzijama i dodeljuju se ili samo siromašnima (uz proveru materijalnog stanja) ili svima koji su stariji od neke starosne granice. U pojedinim zemljama se pomoć starijima, koji nisu ostvarili pravo na penziju po osnovu osiguranja, isplaćuje kao deo programa socijalne pomoći. I oni koji ostvaruju pravo na penziju po osnovu osiguranja, a siromašni su (po kriterijumu koji zemlja odredi, svojim zakonima o socijalnoj zaštiti), mogu da ostvare pravo na socijalnu pomoć", kaže ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Goca

    24.11.2020 22:15
    Socijalnu penzije
    Treba dati socijalnu penzije,to je Mike misljenje a Evo I razlog.
    Poslednjih 25 godina bile su vrlo lose godine za Srbiju.Tesko se dolazilo do posla a tesko se I cuvalo to radno mesto .Drugo ,poslodavci su na sve moguce nacine gledali da izbegnu da prijave radnika sto u Ono vreme nije bilo tesko izvesti.Trece,ako su radnici I bili prijavljeni Niko nije proveravao Dali mu je poslodavac uplacivao radni staz.A kao cetvrto bili smo primorani da radio na crno jer je bila takva situacija da je neko uopste imao Posao i primao platu da da tom crkavicom prehrani porodici.Za takvo stanje je bila kriva drzava I zasto drzava treba da da penzije svima Koji nemaju radni staz od 92god.pa do 2020jer se Tek sada uveo red u drzavu.I Jos mesto vrlo bitno treba da dobiju penziju sve domacice majke koje nisu radile jer su radile ,,uzgajale decu I brinule o porodici sto je najtezi i naj cenjeniji posao.Treba dati prosecnu platu svakoj zeni koja rodi vise od dvoje dece a kasnije I penziju.Radili smo mi svih ovih godina nismo ziveli od vazduha e sada kada radnici moraju da su prijavljeni I da je sve po zakonu Nas od 50 I 55godina Niko necer da zaposli jer kako kazu stari smo trebaju Im mladi radnici mi smo svugde nepozeljni.Ako nude penzija kolika je I socijalnu pomoc a to je 8500 dinara Taman da drzavi vratis tu pomoc u raznim racunima ili lekovima koje mnogi hmoraju da kupuju jer se jednostavno placaju.Zapitam se Dali ova vlast brine o svom narodu Koji je na ivici siromastva a glasalismo ih mi
  • Mika

    04.02.2018 21:21
    Licno poznajem moje vranjske ( 40 +) koji dana staza nemaju uplaćeno niti planiraju, što bi kad rade na crno, uzimaju sve pomoći koje mogu, nekretnine su na mamama i tatama i milina. A ta generacija do penzije jos samo četvrt veka i da im se da opcija da je i jos dobiju, pa izvinite nisam za. Kod nas socijalna karta dobro treba da se uredi i promeni. Slažem se da ta socijalna nije ni pristojna za zivot ali dosta ljudi grabi a radno je sposoban i ima i stan i kola.
  • Radnik Sarkastičar

    04.02.2018 21:04
    Obavezno ukrasti od radnika
    Valjalo bi gledati da se taj novac oduzme od onih koji su čitav život pošteno gulili i ustajali u 6, oduzimali od svog života da bi radili.
    Kako bi oni koji su spavali do 10 i lutali gradom, grebući se za cigare i u potrazi za obaveznim dnevnim pivom - imali i u starosti.
    Naravno, na opštu radost i zadovoljstvo svih velikih vođa i vlada, koji bi na taj način kupovali socijalni mir i redukovali organe mira i bezbednosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.