Prvi put od početka procesa, jedan dokument Unije navodi 2025. godinu kao okvirni rok u kojem je moguće članstvo Srbije i Crne Gore u Uniji. U Briselu su ocenili da je to prvi u seriji važnih koraka koji očekuju Srbiju i Balkan ove godine.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Makalister kaže da je 2025. neobavezan termin i naglašava da pristupanje Srbije i susednih država Uniji zavisi od ispunjavanja strogih "pravnih, političkih i ekonomskih" kriterijuma. Mediji javljaju da u Strategiji "nema Kosova i da se Priština pominje samo u kontekstu dijaloga sa Beogradom".
Sastanak Evropske komisije održaće se sutra posle podne u Strazburu. Odmah zatim, dokument će javnosti predstaviti visoka predstavnica EU Federika Mogerini i komesar za proširenje Johanes Han. Nakon toga će se, kasno posle podne, voditi rasprava o strategiji na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta. Strategija će biti upućena zemljama-članicama, koje će imati priliku da se o njoj odrede na samitu evropskih lidera u martu.
U sredu, dan posle usvajanja strategije, u posetu Srbiju dolazi komesar Johanes Han. Od strategije se očekuje da prvi put odredi okvirni, indikativni rok za prijem u članstvo Srbije i Crne Gore, kao vodećih zemalja u tom procesu.
Osim toga, strategija bi trebalo vrlo precizno da navede koji poslovi i koji rezultati će biti potrebni od danas do 2025. da bi taj cilj bio ostvaren. U najkraćem, potrebna je politička volja za sprovođenje stvarnih reformi, pre svega u oblasti vladavine prava i postizanje obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa sa Prištinom.
U nacrtu je pomenuta 2019. kao rok za taj sporazum, ali konačni tekst bi, prema nekim izvorima, mogao samo da navede "postizanje sporazuma što je pre moguće". S druge strane, strategija očekuje da zemlje-članice pojačaju svoj angažman i podršku Srbiji i zato je ključno u kojoj meri će one podržati taj dokument koji će biti usvojen sutra.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar