Prema podacima Infostuda, najveći broj oglasa objavljen je u oblastima trgovina/prodaja, IT, mašinstvo, administracija i elektrotehnika.
Situacija je slična kao i prethodne godine, pa su najčešće raspisivani oglasi za radna mesta: prodavac, komercijalista, administrativni radnik, vozač i magacioner, a slede pozicije u IT sektoru - Java programer, .NET developer i Software developer.
Najviše su traženi programeri srednjeg senioriteta (skoro 50 odsto), dok je u manjoj meri bilo potrebe za junior i senior programerima (oko 20 odsto). Van IT oblasti, najviše šansi za zaposlenje u prošloj godini su imali: frizeri, kuvari, mehaničari/automehaničari, vozači i mašinski inženjeri.
S druge strane, pozicije na kojima je bilo manje objavljenih oglasa u odnosu na broj konkurisanja, odnosno na kojima je tokom 2017. godine bilo teže pronaći posao su: content manager, asistent na ekonomskim projektima, asistent na projektima u finansijama, promo lider, sudski izvršitelj/pomoćnik.
Svaki treći kandidat ima 10 i više godina radnog iskustva, dok onih sa od jednom do tri godine iskustva ima 21 odsto. Bez ikakvog radnog iskustva na slobodna radna mesta konkurisalo je skoro 8,0 odsto kandidata. Na sajtu infostuda je u 2017. godini, kako se navodi, objavljeno skoro 31.000 oglasa, dok je na razne pozicije konkurisalo gotovo 200.000 kandidata. Prosečan broj prijava po konkursu u prethodnoj godini iznosio je 75, što znači da je jedna osoba u proseku konkurisala oko 12 puta preko tog sajta.
Poslodavci su u 6,0 posto objavljenih oglasa označili da se na njih mogu prijaviti i osobe sa invaliditetom, a objavljeno je i 7.872 oglasa u kojima je preduslov za konkurisanje za radnu poziciju bilo poznavanje traženog jezika. Najčešće je to bio engleski jezik, potom nemački i ruski, pokazuje analiza Infostuda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
ISTINA
Kada dođu u radnu sredinu, dolaze sa stavom da sve treba da pada pred njih na kolena i deli im visok lični dohodak.
Usput, ako primete srednjoškolca koji poseduje znanja koja oni nisu dobili na fakultetu - sledi vređanje i osmišljeno ponižavanje, a bez potrebe.
Sve u svemu, to ne služi na čast njihovim profesorima, a ni njima kao takozvanim akademskim građanima.
Kome god ova istina smeta, to je njegov problem.
A tu ima i razloga zašto se ljudi sa fakultetom mnogo opreznije primaju u radni odnos.
Čitavo tehnokratsko društvo današnjice je osmišljeno da obezvređuje ljude sa iskustvom i znanjem i konstantno podiže prag potrebne stručnosti, mada to nije nužno.
Uskoro će nam za kuvanje kafe biti neophodna visoka škola sa kursom somelijera.
A u pripremi su i superinženjeri i ekstrainženjeri koji će obezveđivati obične inženjere.
Sve to dođe vremenom, svakom.
AV AV AV
N.S.Z.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar