Brnabićeva je navela da je drugom fazom prekvalifikacija u IT sektoru obuhvaćeno 700 polaznika umesto 900, kako je ranije najavljeno, ali da će čim se stvore kapaciteti početi obuka i za preostalih 200 kandidata.
"To je još jedan od pokazatelja potencijala koje Srbija ima, a koje u ovom trenutku ne možemo da iskoristimo. Vlada je sa Nacionalnom službom za zapošljavanje budžetirala sredstva za još 1.500 polaznika koji treba da prođu obuku u ovoj godini, jer potrebe u privredi postoje, ali nam nedostaju kvalitetne škole i predavači za prekvalifikaciju", rekla je premijerka.
Ona je istakla da se oko 35 odsto, od ukupno 100 polaznika koji su u pilot fazi prošli obuku prošle godine, zaposlilo u IT sektoru.
"Ono što investiramo u prekvalifikacije vraća se u budžet kroz poreze i doprinose nakon 9 do 14 meseci, u zavisnosti kada se ljudi zaposle, što nam pruža mogućnost da nastavimo da ulažemo u projekat prekvalifikacije", naglasila je Brnabićeva.
Dodala je da se za drugu fazu prekvalifikacija u IT sektoru koja se sprovodi u saradnji sa Beogradskim institutom za tehnologiju prijavilo 12.000 kandidata i da je od testiranih 8.000, odabrano 900 za program obuke.
Komentari 6
saruman
mica
MAli Djokica
Prekvalifikacija treba da bude sihronizovana sa potrebama trzista. Zapadne firme stoje iza dokfalifikacije novih radnika placaju ih mizerno I uz put su oslobodjeni poreza od drzave prve 3 godine. Sta s etime postize?
Prvo ulozena sredstva u skolovanje nisu iz drzavnog budzeta nego iz sredstava firme. Posao je zagarantovan. Sve tri strane imaju interes. Firma dobija zeljeni kadar. Pojedinac posao a drzava broj zaposlenih koji nisu na socijalnoj pomoci prve 3 godine a vec 4-e dobija od poreza ....
No ovo sto ja pisem je "visa-matematika" za Gospodjicu Brnabic jer ona nema radnog iskustva , pogotovu ne onog za posao koji obavlja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar