Ranije je američko pravosuđe saopštilo da je podiglo optužnice protiv 36 osoba zbog međunarodne mreže za krađu ličnih podataka na internetu, posebno bankarskih kartica i dodalo da su hapšenja između ostalog sprovedena i u Srbiji i na Kosovu.
Kako navodi MUP, M.K. je, kako se sumnja, od 2010. do 2017. godine, kao član kriminalnog foruma na internetu "Infraud", pod korisničkim imenom "Goldjungle" reklamirao prodaju, prodavao i davao na upotrebu sredstva za pravljenje lažnih platnih kartica na koje se unose elektronski podaci sa pravih platnih kartica oštećenih korisnika radi dalje zloupotrebe, kao i obrazaca za izradu lažnih platnih kartica i skeniranih platnih kartica, koje mogu poslužiti kao obrazac za izradu lažnih platnih kartica.
Na ovaj način osumnjičeni M.K. je preko svog računa na servisu "Liberty Reserve" pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 50.000 američkih dolara.
Osumnjičenom M.K. je određeno zadržavanje do 48 časova i on je, uz krivičnu prijavu, priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Inače, u ovoj međunarodnoj policijskoj akciji aktivno su učestvovala odeljenja za borbu protiv visoko tehnološkog kriminala srpske policije i tužilaštva u koordinaciji sa policijama i tužilaštvima iz SAD, Velike Britanije, Kanade, Australije i drugih država. Akcija je bila je usmerena na obaranje jedne od najvećih kriminalnih organizacija na Internetu pod nazivom "Infraud".
U ovoj međunarodnoj operaciji uhapšeno je 36 osoba, od kojih je većina u koordinisanoj akciji širom sveta. Radi se o osobama koje su rukovodile organizacijom "Infraud", jednim od najvećih kriminalnih foruma sa gotovo 11.000 članova.
Ovaj kriminalni forum se bavio pribavljanjem i prodajom ukradenih podataka, uključujući podatke o kompromitovanim platnim karticama, ličnim podacima građana, bankarskim i finansijskim podacima građana, banaka i kompanija, malicioznih softvera, kao i ukradenih identiteta. Ukradeni podaci su uglavnom prodavani na "dark web"-u. Procenjuje se da je "Infraud" bio jedan od najvećih kriminalnih foruma za prodaju ukradenih podataka zabeleženih do sada, na kome je, kao se sumnja, prodato oko četiri miliona podataka o ukradenim platnim karticama, pre nego što je on oboren u ovoj velikoj međunarodnoj akciji.
Ministarstvo pravde SAD pretpostavlja da je ovaj kriminalni forum odgovoran za gubitke više od 530 miliona dolara.
Osumnjičeni koji su bili uključeni u ovaj kriminalni forum su iz Ukrajine, Pakistana, Francuske, Velike Britanije, Srbije i Rusije.
Forum "Infraud" je imao slogan "In Fraud We Trust" (S verom u prevaru), asocirajući na slogan "In God We Trust" (S verom u Boga) koji se nalazi na novčanicama američkog dolara.
Komentari 3
Sigurnost
Treba da znate, pre odlaska u inostranstvo se treba najaviti banci, da će pare biti skidane karticom u inostranstvu.
Inače svi naši verifikatori transakcija 24 sata posmatraju promene.
Tako se desilo nekim našim građanima da posle naglih skidanja po 400 evra bude blokirana kartica, jer to nije očekivano i tumačeno je kao krađa kartice
naravno, sve se rešava telefonskim pozivima call centrima.
Čikica
Pa ti dođi sa kakvim god hoćeš papirom, slika originalnog klijenta se vidi kod upita u stanje.
Pa pružaj kakva god hoćeš dokumenta, lice nećeš promeniti.
Nemanja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar