Beograđanin uhapšen u međunarodnoj policijskoj akciji, falsifikovao obrasce za lažne bankarske kartice

Tridesettrogodišnji M. K. iz Beograda uhapšen je u velikoj međunarodnoj policijskoj akciji "Shadow Web" zbog sumnje da se bavio falsifikovanjem ličnih podataka.
Beograđanin uhapšen u međunarodnoj policijskoj akciji, falsifikovao obrasce za lažne bankarske kartice
Foto: Pixabay
Ranije je američko pravosuđe saopštilo da je podiglo optužnice protiv 36 osoba zbog međunarodne mreže za krađu ličnih podataka na internetu, posebno bankarskih kartica i dodalo da su hapšenja između ostalog sprovedena i u Srbiji i na Kosovu.
 
Kako navodi MUP, M.K. je, kako se sumnja, od 2010. do 2017. godine, kao član kriminalnog foruma na internetu "Infraud", pod korisničkim imenom "Goldjungle" reklamirao prodaju, prodavao i davao na upotrebu sredstva za pravljenje lažnih platnih kartica na koje se unose elektronski podaci sa pravih platnih kartica oštećenih korisnika radi dalje zloupotrebe, kao i obrazaca za izradu lažnih platnih kartica i skeniranih platnih kartica, koje mogu poslužiti kao obrazac za izradu lažnih platnih kartica. 
 
Na ovaj način osumnjičeni M.K. je preko svog računa na servisu "Liberty Reserve" pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 50.000 američkih dolara.
 
Osumnjičenom M.K. je određeno zadržavanje do 48 časova i on je, uz krivičnu prijavu, priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
 
Inače, u ovoj međunarodnoj policijskoj akciji aktivno su učestvovala odeljenja za borbu protiv visoko tehnološkog kriminala srpske policije i tužilaštva u koordinaciji sa policijama i tužilaštvima iz SAD, Velike Britanije, Kanade, Australije i drugih država. Akcija je bila je usmerena na obaranje jedne od najvećih kriminalnih organizacija na Internetu pod nazivom "Infraud". 
 
U ovoj međunarodnoj operaciji uhapšeno je 36 osoba, od kojih je većina u koordinisanoj akciji širom sveta. Radi se o osobama koje su rukovodile organizacijom "Infraud", jednim od najvećih kriminalnih foruma sa gotovo 11.000 članova. 
 
Ovaj kriminalni forum se bavio pribavljanjem i prodajom ukradenih podataka, uključujući podatke o kompromitovanim platnim karticama, ličnim podacima građana, bankarskim i finansijskim podacima građana, banaka i kompanija, malicioznih softvera, kao i ukradenih identiteta. Ukradeni podaci su uglavnom prodavani na "dark web"-u. Procenjuje se da je "Infraud" bio jedan od najvećih kriminalnih foruma za prodaju ukradenih podataka zabeleženih do sada, na kome je, kao se sumnja, prodato oko četiri miliona podataka o ukradenim platnim karticama, pre nego što je on oboren u ovoj velikoj međunarodnoj akciji.
 
Ministarstvo pravde SAD pretpostavlja da je ovaj kriminalni forum odgovoran za gubitke više od 530 miliona dolara. 
 
Osumnjičeni koji su bili uključeni u ovaj kriminalni forum su iz Ukrajine, Pakistana, Francuske, Velike Britanije, Srbije i Rusije. 
 
Forum "Infraud" je imao slogan "In Fraud We Trust" (S verom u prevaru), asocirajući na slogan "In God We Trust" (S verom u Boga) koji se nalazi na novčanicama američkog dolara.
  • Sigurnost

    08.02.2018 22:43
    Jadni su ti hakeri
    U odnosu na situacije kada neko nekom skine desetine ili stotine hiljada deviza sa računa upotrebom lažnih dokumenta, gde je klijent opet osiguran kao i banka kod ovlaštenog osiguravajućeg zavoda, ove prevare sa karticama su minorne.
    Treba da znate, pre odlaska u inostranstvo se treba najaviti banci, da će pare biti skidane karticom u inostranstvu.
    Inače svi naši verifikatori transakcija 24 sata posmatraju promene.
    Tako se desilo nekim našim građanima da posle naglih skidanja po 400 evra bude blokirana kartica, jer to nije očekivano i tumačeno je kao krađa kartice
    naravno, sve se rešava telefonskim pozivima call centrima.
  • Čikica

    08.02.2018 11:24
    Sram da ga bude
    Neka bilo. Sada sve banke prilikom otvaranja računa skeniraju sliku klijenta iz LK.
    Pa ti dođi sa kakvim god hoćeš papirom, slika originalnog klijenta se vidi kod upita u stanje.
    Pa pružaj kakva god hoćeš dokumenta, lice nećeš promeniti.
  • Nemanja

    08.02.2018 10:31
    Freelance
    Čak i kriminalci sada freelancuju. Manje platiš, manje rizika, a dobiješ možda i kvalitetnije saradnike he he.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.