On je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, povodom nedavnih pretnji novinarki "Vremena" Tamari Skrozzi, predsedniku NDNV Nedimu Sejdinoviću i pretnji i napada na novinara N1 Nikolu Radišića poručio da novinari "nisu jedini koje napadaju, da oni treba sami da se zaštite i da se obrate nadležnim državnim organima".
"Najveći problem srpskog novinarstva, a i gospođe Skrozze, je što ne čita zakone. Kada bi pročitala sva tri medijska zakona, naročito Zakon o informisanosti i medijima, onda bi ona mogla da vidi način kako da se zaštiti. Svako treba sebe da zaštiti na ovaj ili onaj način i da se obrati određenom državnom organu", poručio je sekretar Gajović.
Na pitanje novinarke da li izjave sekretara znače da novinari sami sebe treba da štite, Gajović je postavio kontrapitanje.
"Da li u ovoj zemlji postoje napadi na doktore? Je l' postoji napad na advokate? Da li postoji napad na bilo koju drugu profesiju? Kako se oni štite? Tako što presaviju tabak i prijave napad policiji", rekao je Gajović i dodao da pitanje sankcionisanja tabloidnih medija u napadima na novinare nije pitanje za Ministarstvo kulture i informisanja.
"Ministarstvo će uvek osuditi napad na bilo koga, pa naravno osuđujemo i napade na novinare. Ali da li vi očekujete da mi napravimo konferenciju za štampu? To jednostavno nije naša ingerencija", rekao je Gajović.
Na pitanje da li postoji odgovornost za javno izgovorenu reč koja može da dovede do fizičkih napada, poput nedavnog napada na novinara N1
Nikolu Radišića, sekretar poručuje da "svako nosi odgovornost samo za sebe".
"A zašto mi ne postavite pitanje kada će se istražiti napad na Dragana Milanovića 5. oktobra? Što mislite da je napad na Radišića značajniji? Naravno da ćemo uvek da potenciramo 'nezavisne' novinare koji na ovaj ili onaj način istupaju i na izvestan način nisu 'provladini' novinari. S tim što moram da priznam, nisam baš potpuno informisan o kakvom napadu se radi. Ako se to zaista desilo - vi imate samo jednu stranu priče. Prave redakcije moraju imati i drugu stranu, mene interesuje i druga verzija", poručio je Gajović i upitao novinarku da li je sigurna da je i predsednik nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović zaista
dobijao pretnje smrću.
Ovakvi istupi državnog sekretara koji je zaposlen u Ministarstvu kulture i informisanja su za Koaliciju novinarskih i medijskih udruženja (NUNS, NDNV, ANEM, Lokal pres i AOM) besramne i opasne, u funkciji ne samo relativizacije učestalih napada na novinare, već i njihovog podsticanja.
"Državni sekretar Aleksandar Gajović je i u ovom intervjuu opravdao imidž arogantne i nestručne osobe, ali je otišao i mnogo dalje, relativizujući i opravdavajući napade ne novinare tvrdnjama da je potrebno saslušati i drugu stranu, odnosno verzije napadača i njihove motive, da novinari sami sebe treba da štite, ali i da misli da su pojedinci sami sebi slali pretnje zbog samoreklamiranja i zbog toga što 'imaju loše namere'. Koalicija podseća da su napadi i pretnje u koje državni sekretar 'sumnja' prijavljeni nadležnim organima, policiji i tužilaštvu, a da su pojedini slučajevi – iako sa velikim zakašnjenjem – i procesuirani", poručuju iz Koalicije.
Koalicija smatra da ovakve izjave državnog sekretara mogu da budu predmet privatnih tužbi i pružiće pravnu pomoć novinarima ukoliko se odluče na taj potez.
"Koalicija poziva premijerku Srbije Anu Brnabić, kao i ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića da se odrede prema ovom skandaloznom nastupu državnog sekretara, odnosno da saopšte da li su njegovi stavovi istovremeno i stavovi Ministarstva i Vlade Srbije. Sa žalošću konstatujemo da istup državnog sekretara neodoljivo podseća na reči visokih funkcionera Srpske radikalne stranke tokom devedesetih godina, u periodu koji je prethodio organizovanom progonu novinara i medija, ali i ubistvu Slavka Ćuruvije. Tada je Aleksandar Vučić izjavio da novinari treba da paze šta rade ako hoće da budu bezbedni, a Vojislav Šešelj im je uputio veoma otvorene pretnje optužujući ih da su ubice, špijuni i izdajnici", zaključuju u Koaliciji novinarskih i medijskih udruženja.
Komentari 19
Laki
Posao taksiste i novinara nije isti. Od taksiste niko ne očekuje da stavlja glavu u torbu i nikom ne bi palo na pamet da ga osuđuje ako je opet i ne stavi. Ali od novinara se to očekuje, da da... . Hoćete istraživačko novinarstvo?! Pritom vas ne interesuje da li je novinar spavao, jeo i dobio platu. Da li mu je prećeno, da li je decu morao da prati u školu? To vas sandokane izgleda uopšte ne dotiče. Novinari trebaju zaštitu, posebno danas. A ovaj od d.sekretara ne želi da čuje i vidi ono što rade slobodni novinari. Zato ih i upućuje na zakone i izjednačava sa viljuškaristima
Tata Ikun
Wolf 359
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar