Realnost domaće IT industrije - iznajmljivanje radne snage stranim kompanijama

Ukoliko se nastavi rast kao prethodnih godina, IT sektor bi ove godine mogao da ostvari izvoz od milijardu evra.
Realnost domaće IT industrije - iznajmljivanje radne snage stranim kompanijama
Foto: Pixabay
U prethodnih nekoliko godina, ovaj sektor raste neverovatnom brzinom, za više od 20 odsto na godišnjem nivou, piše Danas
 
Ministar za inovacije Nenad Popović izjavio je ove nedelje da je u prošloj godini ostvaren izvoz ovog sektora od 750 miliona evra, a da u ovoj godini očekuje rast od 20 odsto, što bi izvoz IT usluga lansiralo na više od milijardu evra.
 
Narodna banka Srbije je objavila podatke o platnom bilansu za prvih 11 meseci u kojim je ukupan izvoz telekomunikacionih i kompjuterskih usluga iznosio 800 miliona evra. Gro toga se odnosi upravo na kompjuterske usluge, 676 miliona evra, što je rast od 20,9 odsto u odnosu na izvoz u 11 meseci 2016. godine. Ono što je možda i značajnije od same visine izvoza je visina suficita. Naime, za 11 meseci prošle godine izvoz IKT usluga bio je veći od uvoza za 430 miliona evra. To je za petinu bolji neto efekat nego u 2016. godini. O kolikom godišnjem rastu se radi pokazuje podatak da je u 2015. godini višak u razmeni ovih usluga Srbije sa svetom bio 288 miliona evra.
 
Prema tvrdnjama ministra, izvoz IT usluga je prevazišao izvoz žitarica. Ovo je naravno dobrim delom posledica loše prošle godine za poljoprivredu, ali je dobrim delom i rezultat neverovatnog rasta u ovom sektoru.
 
Koliko su softveri koje srpski programeri prodaju po belom svetu značajni za stanje našeg platnog bilansa (i priliv deviza) pokazuje i to što po visini prihoda od izvoza, IT usluge zaostaju tek za izvozom električnih mašina i aparata (1,37 milijardi evra izvoz u 2017) i drumskih vozila (1,5 milijardi evra). Međutim, dok je saldo (izvoz minus uvoz) sektora električnih mašina 337 miliona evra, a drumskih vozila čak negativan (deficit od 278 miliona evra), za mesec manje (pošto podaci za decembar nisu raspoloživi) suficit IT usluga je iznosio 430 miliona evra. Samo je trgovina žitaricama (447,4 miliona evra) i voćem i povrćem (479,8 miliona evra) zabeležila veći suficit, mada je i to upitno pošto su to podaci za 12 meseci.
 
Ukupno IT usluge, kao i ostale poslovne usluge doprinele su sa 93,4 odsto rastu suficita u razmeni usluga u periodu 2014-2017, a više od polovine se odnosi na IT. Suficit u razmeni usluga u prvih 11 meseci prošle godine iznosio je 878 miliona evra.
 
U poslednjih 10 godina, prema podacima Narodne banke, deficit u razmeni sa inostranstvom u oblasti telekomunikacionih i kompjuterskih usluga od 35 miliona evra koliko je iznosio 2007. i 2008. godine, prešao je u suficit od 407 miliona evra u 2016. godini, a njegov dalji rast je ostvaren i u 2017. godini. 
 
Najznačajniji doprinos ovom rastu proistekao je po osnovu rasta izvoza IT usluga. Suficit kod kompjuterskih usluga za 11 meseci 2017. povećan je za 19,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i iznosio je 429 miliona evra evra. Pored ovoga, veliki broj programera u Srbiji rade kao honorarci za strane klijente, pa dobar deo ovih poslova ostaje u sivoj zoni. Neke procene su da to ide i do 50 odsto. Najveći problem IT kompanija je nedostatak kadrova, jer ne samo da se ne školuje dovoljno ljudi za ove poslove, već i oni najbolji često odlaze u svetske tehnološke gigante za mnogo bolje uslove nego što mogu ovde da ih dobiju.
 
Milan Šolaja, direktor Vojvodina IKT klastera, ističe da se IT sektor u Srbiji razvio samostalno i bez pomoći države, mada neki smatraju da je i bolje tako.
 
"Naša IT industrija trenutno se zasniva na iznajmljivanju radne snage inostranim kompanijama, jer je domaća tražnja mala. Ovo je opasnost jer u slučaju nekakve globalne krize ili ekonomske nestabilnosti velike kompanije se okreću svojim resursima, Srbija bi ostala bez investicija i skrajnuta, a strane kompanije bi se povukle i povele najbolje ljude sa sobom. Imali smo već slučajeve da se velike strane kompanije povuku sa tržišta i povedu najbolje ljude sa sobom", objašnjava Šolaja.
 
On ističe da bi država morala više da podrži naše IT kompanije, pre svega da se na tenderima i velikim javnim nabavkama biraju domaća rešenja. Na taj način bi stekli reference koje bi im omogućile i veći izvoz.
 
"Tada bi i tih milijardu evra izvoza postalo održivije i na duži rok", ističe on. Jedan od pokazatelja razvijenosti ovog sektora je i ulaganje u IT po stanovniku. U Srbiji ono iznosi 62 evra po stanovniku, u Hrvatskoj je recimo 200 evra, a prosek EU je 800 evra.
 
Ostatak teksta čitajte na sajtu Danasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervirach

    12.02.2018 12:45
    G, prvo da plate Pink, Kostic, Karic, Matijevic, bratic...Brena struju pa cu i ja, Svaki neprijatelj ove nakaradne tvorevine koje neko misli da je drzava je moj prijatelj, na to mislim i ne placanje poreza. IT sektor su frilenseri koji imaju posla od danas do sutra i koji pretpostavljam su morali sami da se skoluju kako bi bili konkurentni. Podrzavam svakog frilensera. Time se bave jer nemaju tate i mame, nisu grebatorski clanovi, nisu botovi...to nisu zbog lepog zivota.
  • Goran

    12.02.2018 08:46
    @G
    Gospodine, ako sam ja lopov, vi ste jedna obicna budala. Vesto izbegavate pitanja, po uzoru na onog svevisnjeg. Umesto toga, samo optuzujete.
    Placajte poreze slobodno, zelim vam srecu sa tim i zivite u svom lepom svetu, nemam vise volje da se nastavljam. Ja u klin vi u plocu. U sustini, vi i vasa firma ste jedini koji rade po pravilima a svi mi ostali smo lopovi. Kako vasa vlast radi, sve vise ce biti freelancera koji rade u sivoj zoni, ili u jos gorem slucaju, doci ce do odliva mozgova. Posto ste lepo rekli, kome se ne svidja neka ide. To je odlicna politika posto cete u tom slucaju imati priliku da jos vise poreza placate, ipak je placanje poreza ono po cemu se izdvajate od nas ostalih.
    Srecno sa tim.
  • /

    12.02.2018 08:08
    /
    @G
    pa spremi se onda za bukagije zbog otvorenog fasizma

    jesi lazljiv. u jednom komentaru negiras proterivanje i koriscenje uvreda a vec u sledecem proterujes i vredjas svakoga
    neko bi pomislio da si licnost za psihijatriju zbog podeljene licnosti

    ali
    komentari su ti poduzi sto su dokaz manipulacije kada nemas argumenata.
    koristis taktiku naucenu na kursu za sirenje fasizma.

    citiracu nekoga: svako kome odgovara ovaj sistem je direktno odgovoran za ovakvo stanje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Inicijativa "Most ostaje" i sutra ispred RTS-a

Inicijativa "Most ostaje" najavila je odavanje pošte poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu za sutra ispred zgrade RTS-a i ponovo pozvala Javni servis da tada prekine program na 15 minuta.