Kako je saopšteno, važan podstrek je istraživanje komisije italijanskog parlamenta kojim je potvrđena veza između izlaganja osiromašenom uranijumu i obolevanja italijanskih vojnika na Kosovu i Metohiji, prenosi RTS.
Advokat iz Niša Srđan Aleksić smatra da zemlja koja pretenduje da bude u EU ne treba da ima ništa manja prava od italijanskih vojnika, italijanskih građana, koji su boravili na Kosovu i Metohiji i dobili odštetu i adekvatno se leče. Aleksić kaže da su italijanski vojnici koji su provodili do tri meseca na Kosovu, oboljevali od kancera i leukemije, a Vrhovni italijanski sud je presudio da zbog toga treba da im se nadoknadi šteta.
Upravo ovakva praksa u Italiji, koja je članica EU, daje "vetar u leđa" advokatima i pravnicima da reaguju i podnesu pojedinačne tužbe u ime građana koji su u Srbiji oboleli.
Objašnjava da je na jugu Srbije bačeno najviše osiromašenog uranijuma, te je pozvao niški Fakultet zaštite na radu, lekare, advokate, pravnike i stručnjake iz svih oblasti da se uključe u borbu za pravdu pred međunarodnim sudom za ljudska prava.
On očekuje da mu se vremenom priključi sve više ljudi. Najavio je i da će u Nišu početkom juna biti održan kongres na koji će biti pozvani inostrani stručnjaci koji bi podržali domaće eksperte u prikupljanju dokaza.
Svetski i evropski zvaničnici su još nekoliko godina po bombardovanju upozoravali na radijaciju koja je zabeležena kao posledica korišćenja oružja sa osiromašenim uranijumom, a mnoge zemlje Evropske unije testirale su svoje vojnike koji su bili u misijama na Balkanu, o čemu je pisao i Njujork tajms.
Podsetimo da je i ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan u oktobru prošle godine izjavio kako je Vlada Srbije spremna da finansijski podrži osnivanje nacionalne labaratorije za istraživanje posledica NATO bombardovanja Srbije tokom 1999. i uz upotrebu osiromašenog uranijuma. Predlog da se formira nacionalna laboratorija koja bi ispitivala posledice agresije iz 1999. na ljude i životnu sredinu, dobio je podršku kabineta predsednika Srbije. Predlozi i preporuke Inicijativnog odbora upućeni predsedniku Aleksandru Vučiću prosleđeni su ministarstvima zdravlja i zaštite životne sredine, a u preporukama je podvučena neophodnost osnivanja koordinacionog tela i nacionalne laboratorije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Bege
Dragutin
T-Rex
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar