Srbija i dalje odoleva te ostaje jedna od poslednjih oaza gde cveta piraterija u Evropi, ali i na Balkanu. Tako će ostati sve dok se advokatske kancelarije velikih svetskih izdavačkih kuća, te muzičkih i filmskih produkcija, ne zainteresuju za kršenje njihovih autorskih prava u našoj zemlji, piše
"Blic".
Nije nemoguće da Srbija uskoro zapadne za oko ovim velikim stranim kompanijama jer ne samo što i dalje masovno koristimo pogodnosti nekažnjavanja besplatnog "skidanja", najčešće filmova, serija i muzike, nego smo te sadržaje počeli da šaljemo našim prijateljima i rodbini po svetu. Preko stranica za deljenje sadržaja, građani Srbije šalju ljudima koji žive na Zapadu omiljene filmove i serije jer tako ovi ne mogu da odgovaraju pred zakonom što koriste piratizovan sadržaj.
Ovaj nelegalan promet se povećao i ulaskom naših komšija u Evropsku uniju. U Mađarskoj odavno ne mogu da se krše zakoni o zaštiti intelektualne svojine, odakle god da ona dolazi, slično je i u Rumuniji i Bugarskoj, a prošle godine i u Hrvatskoj su preko internet provajdera počele da stižu opomene građanima ako nelegalno koriste zaštićene sadržaje.
"Sestri i njenoj porodici u Švedskoj redovno šaljem crtane filmove. Ima troje male dece i oni žele da pogledaju svaki novi crtani po 20 puta, a to je već određeni izdatak. Slučajno je jednom gledala film na piratskoj stranici i stigla joj je kazna od oko 1.000 evra. Ovako, ja joj pošaljem svaki vikend po nekoliko filmova i svi su zadovoljni. Pretpostavljam da će to kod nas u nekom momentu da se zabrani, ali dok mogu, skidaću filmove. Domaće filmove uvek pogledam u bioskopu, ali ovi iz Holivuda svakako imaju i previše novca", rekla je za "Blic" Novosađanka S. M.
Profesor Fakulteta za informacione tehnologije i inženjerstvo i stručnjak za telekomunikacije Petar Kočović, kaže za beogradski list da je naš Zakon o autorskim i srodnim pravima dobar, ali ne fukcioniše u praksi jer je teret dokaza da je nekom nešto ukradeno na onome ko je oštećen.
"Jednostavno rečeno, u našim institucijama nema želje da se obračunaju sa piraterijom, a i velike strane izdavačke kuće, muzički i filmski studiji, nisu još zainteresovani da tuže ljude u Srbiji i zbog toga sve stoji na mestu. U državama Zapadne Evrope, velike strane kompanije, pre svega američke, unajmile su na desetine advokatskih kancelarija koje, ako imaju dokaze, odmah građanima šalju preteću tužbu na po nekoliko desetina hiljada evra. Na kraju se ljudi nagode i plate nekoliko stotina evra, ali za sada to tamo tako funkcioniše", rekao je Kočović.
S druge strane, u Srbiji se jedino domaći autori, producenti i distributeri već nekoliko godina bore da zaštite svoju intelektualnu svojinu i trude se da spreče nelegalnu preprodaju njihovog vlasništva, pa je tako ugašeno nekoliko sajtova sa kojih su mogli da se skinu filmovi i serije proizvedeni u Srbiji. I država je prošle godine proširila Zakon o oduzimanju imovine na krivična dela protiv intelektualne svojine, odnosno neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela ili predmeta srodnog prava, pa ako neko od skidanja i prodaje filmova zaradi više 1,5 miliona dinara, ne samo što će ići u zatvor, nego će mu biti oduzeta imovina u iznosu nelegalno stečenog novca.
Građani Srbije koji na put u zemlje Evropske unije ponesu svoje računare na kojima su nelegalno koristili zaštićene sadržaje, mogu da budu novčano kažnjeni zbog toga kaznom od više stotina evra. Preporuke stručnjaka su da se mejlovi sa tužbama ili čak pisma koja stignu na kućnu adresu ne ignorišu, nego da se kontaktira sa advokatskom kancelarijom radi nagodbe. Tada se kazna obično smanji na ispod 100 evra.
Komentari 23
Target
Smatraš da vredim 200 evra, a tvoji zapadni radnici 10 puta više?
Ukrašću ti i crno ispod nokta. Smatraj to kolateralnom štetom koju prouzrokuje target.
komsija
....Englezi i Francuzi se naubijali i nakrali po Indiji i Aziji i sad su kao fini i posteni."
Ceo svet je zao samo je Srbija postena .
Zoran
Idi na dveri.com i tamo prosipaj svoj patriJotski otrov.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar