Rezultati istraživanja zdravlja stanovništa Srbije iz 2013. godine pokazali su da je
svaka druga odrasla osoba bila prekomerna uhranjena, a da je 14 odsto dece i adolescenata gojazno, pišu
Novosti. Povećanje broja gojaznih osoba iniciralo je uključivanje države u rešavanje ovog velikog javnozdravstvenog problema. U izradi programa prevencije učestvovali su Udruženje za prehrambenu industriju Privredne komore Srbije i Ministarstvo zdravlja. Glavni ciljevi programa su promocija zdravog načina života i unapređenje zdravlja celokupnog stanovništva i smanjenje učestalosti gojaznosti dece, mladih, odraslih i starijih osoba.
Kako se navodi u uredbi, među prioritetnim oblastima za akciju je i "unapređenje saradnje sa proizvođačima hrane u cilju proizvodnje zdravijih proizvoda - razvoj akcionih planova za uvođenje mehanizma za smanjenje sadržaja soli i šećera, ograničenje sadržaja zasićenih masti i eliminaciju transmasti u proizvodima lokalnih proizvođača, kao i sertifikacija hrane u slučaju potrebe".
Iako je fizičko vaspitanje sastavni deo nastavnih planova i programa u vrtićima i školama, neophodno je unaprediti ga. Tako se u uredbi navodi da deca i mladi od pet do 18 godina svakodnevno treba da imaju 60 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti. Program predviđa da do 2025. godine bude povećan broj fizički aktivne dece, omladine i odraslih osoba.
Nacionalni program predviđa i unapređenje ishrane dece u predškolskim ustanovama i školama, kao i odraslog stanovništva na radnom mestu. Promocija zdrave ishrane u obdaništima podrazumeva izradu nacionalnih nutritivnih preporuka za decu uzrasta od tri do sedam godina, kao i pokretanje inicijative da se ograniči, odnosno zabrani reklamiranja hrane bogate šećerom, solju i zasićenim mastima. Planira se i uvođenje šeme zdravih obroka korišćenjem različitih boja, kako bi zdrava hrana bila lako prepoznatljiva.
Gojaznost je danas najčešći poremećaj ishrane i Svetska zdravstvena organizacija ju je proglasila najvećim neprepoznatim javnozdravstvenim problemom. Znatno povećava rizik za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, bolesti koštano-zglobnog sistema, steriliteta, depresije, ali i životno ugrožavajućih oboljenja kao što su infarkt srca, moždani udar, zloćudni tumori organa za varenje, dojki i materice. Ova oboljenja su uzrok najvećeg morbiditeta i mortaliteta, ali i znatno smanjuju radnu sposobnost stanovništva i u našoj zemlji.
Mnogobrojne studije, stoji u uredbi, pokazuju pozitivne efekte lečenja gojaznih osoba. Redukcija početne telesne mase za pet do 10 odsto dovodi do sniženja nivoa šećera i holesterola u krvi, a snižava se i krvni pritisak.
Neki naši susedi preduzeli su pojačane mere za sprečavanje gojaznosti. Tako je slovenački javni servis prošle godine usvojio stroga pravila po kojima je zabranjeno reklamiranje čokolada, bombona i drugih poslastica, kao i nezdrave hrane, u terminima kada deca i mladi najčešće gledaju televiziju.
Prema novom pravilniku o ishrani u osnovnim, srednjim školama, predškolskim i specijalizovanim ustanovama, iz svih škola na prostoru Kantona Sarajevo biće izbačeni automati sa slatkišima i gaziranim sokovima, a biće zabranjena i prodaja pomfrita i čipsa. Krofne, paštete, viršle i kobasice na školskom jelovniku biće dva puta mesečno, a voće će svakodnevno biti na meniju.
Komentari 8
zdrava hrana
kimi
Sve ima svoju cenu gari ,ako je tebi fino da se na autobusima koji prevoze decu u skolu reklamira sajam sexa sa sve adresama za webcaming ,onda ....
Uostalom , niko ne tera dete da jede fast food ,to je na vama da odlucite ,vi mu dajete pare ili uzinu bez para,
Uostalom toga ima i u Australiji i Americi i Nemackoj.. i Rusiji i Madjarskoj..
Voltron
"Ljudi JA vam kazem da smo mi zlatni !
U Australiji na skolskima autobusima reklamiraju Sex sajam i Webcam adrese.."
Da smo zaista tako zlatni svi Srbi iz Australije bi se momentalno vratili u Srbiju .
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar