Ovi podaci pokazuju i stabilan trend rasta putničkog saobraćaja, saopštila je Agencija za upravljanje lukama.
Uprkos nepovoljnim vremenskim prilikama i obustavi plovidbe koji su pratili sezonu, pretovar robe veći je za 16 odsto u odnosu na 2016. godinu.
Najčešće pretovarena vrsta tereta i dalje su šljunak, pesak i kameni agregati koji zajedno čine 29 posto pretovara, a novina je veća količina ruda sa udelom od 17 posto, kao rezultat pojačane aktivnost luke u Smederevu.
Nafta i naftni derivati ostali su na trećem mestu i čine 16 posto ukupnog pretovara, dok su žitarice, zbog suše koja je umanjila prinose i povećala cenu robe po toni, sa dosadašnjeg drugog, pale na četvrto mesto i sada imaju 13 posto učešća u ukupnom pretovaru.
"Saradnja sa resornim Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dosledna primena zakonske regulative i Akcionog plana razvoja vodnog saobraćaja Vlade Srbije, rezultirali su time da je skoro 70 posto robe pretovareno u proglašenim lučkim područjima, što je značajno više u odnosu na pre dve godine kada je samo 40 posto tereta pretovareno u lučkim područjima. Putnički saobraćaj je prošle godine pokazao stabilan trend rasta, budući da je registrovano 996 pristajanja kruzera i više od 130.000 iskrcanih putnika na putničkim pristaništima u Srbiji", navodi se u saopštenju Agencije za upravljanje lukama.
U odnosu na prošlu nautičku sezonu, broj pristajanja kruzera veći je za četiri odsto, a broj putnika za gotovo 11 odsto, pri čemu je najviše pristajanja evidentirano u Beogradu 539, dok su Novi Sad i Donji Milanovac ostvarili 333, odnosno 112 pristajanja.
Iz Agencije podsećaju da su prošle godine otvorena pristaništa u Smederevu i Kladovu, gde se prvi kruzeri očekuju na proleće i da će u narednom periodu biti raspisan javni poziv za izbor operatera na pristaništu u Golupcu, jednoj od najatraktivnijih turističkih destinacija na Dunavu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar