Uvođenje đačkih uniformi ide veoma sporo jer nema novca

I pored najava nadležnih da bi uniforme trebalo da zažive u svim osnovnim školama do septembra 2019. godine, uvođenje jednoobraznog odevanja u škole ide veoma sporo.
Kako je u septembru istakao ministar prosvete Mladen Šarčević, oko 55 odsto škola u Srbiji se izjasnilo da će ove školske godine pokrenuti pitanje đačkih uniformi, a Ministarstvo im je ponudilo sve vrste pomoći. Međutim, čini se da se malo toga od tada promenilo, barem kada je reč o Beogradu.
 
"U početku je bilo nekog entuzijazma, kada su pojedine škole prihvatile ovu ideju, ali mi se čini da je on prošao. Lično ne podržavam ovu ideju jer se uniformama ne prikriva ničiji status, tu je više reč o formi nego o sadržini", kaže za "Blic" Radmila Dodić iz Foruma beogradskih osnovnih škola.
 
Ona ističe da bi uniforme roditeljima bile veliki izdatak.
 
"Bez obzira na to na koliko rata bi oni mogli da ih plaćaju, mame i tate će to gledati kao trošak. Deca bi morala da imaju makar po dve letnje i dve zimske, što nije malo", dodaje ona.
 
I u Minsitrarstvu prosvete priznaju da uvođenje uniformi u škole ide veoma sporo.
 
"Ministarstvo je preporučilo ankete početkom školske godine, ali to nije bila obaveza škola. Takođe, preporučili smo niz aktivnosti sa učenicima i roditeljima s ciljem zajedničkog razumevanja ideje uvođenja uniformi i zajedničkog dizajniranja njihovog izgleda. Međutim, rezultati anketa pokazuju da u većini roditelji i učenici nisu prihvatili ideju, ali najviše iz finansijskih razloga. Najveći broj škola nije u mogućnosti da obezbedi donatore koji bi finansirali uniforme", kaže za beogradski list načelnica Odeljenja za koordinaciju rada školskih uprava Jasmina Đelić.
 
Nadležni se, ipak, nadaju da ovo nije kraj odeje o uniformisanim đacima.
 
"I dalje se zalažemo za ideju uvođenja uniformi, za čiji dizajn bi se opredelili sami učenici. U pojedinačnim slučajevima škole su obaveštavale Ministarstvo o tome da će istrajati u ostvarivanju ideje uvođenja uniformi. Verujemo da će novoformirani opštinski saveti roditelja sa više energije i inicijative podržati ideju i da će na lokalnom nivou obezbediti potrebna sredstva za uvođenje uniformi u škole koje su za to zainteresovane", dodala je Jasmina Đelić. 
 
Podsetimo, u Novom Sadu je svih 14 srednjih škola i 36 osmoletki popunilo je anketu, po kojoj se većina izjasnila za školske uniforme, ali do početka školske godine nijedna nije krenula u proceduru izrade i odabira modela.
  • LOL

    19.02.2018 15:56
    za Dušan Savić
    U Italiji su cene takve pošto predpostavljam da i država učestvuje u plaćanju kod nas je kao i sve i ova tema apsolutno nerealno. Za prsluk od platna kao i higijeničarke što nose je ponuđena cena od 12 e , gde je ostalo?Kao da ih LV proizvodi.
  • Dusan Savic

    19.02.2018 12:19
    U italiji cena kompleta za djake je od 3 do 8 e. Za Devojcice ide Suknjica plavi dzemperic i bela kosulica. Dok kod decaka ide plave pantalonice plavi dzemperic i bela kosulja. Cena zavisi od uzrasta u koji razred dete ide. U svim prodavnicama i marketima je ista cena.
  • ggg

    19.02.2018 11:48
    BESPLATNO ŠKOLOVANJE! - ja tu ne vidim ništa besplatno- prvi roditeljski je za nabrajanje za šta sve trebaju pare- bar knjige neka država obezbedi deci ili da se da sa popustom - gde je sve ostalo: sveske, pribor, užina, ručak u boravku(mada je to još najjeftinije)- izleti su sramno skupi i ekskurzije- tu treba uštedeti i biće i za uniforme

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija