U toku nabavka vakcine za decu protiv pneumokoka

Deca rođena od početka ove godine primaće još jednu obaveznu vakcinu, cepivo protiv bakterije streptokokus pneumonija ili pneumokoka, a predviđeno je da imunizacija počne od 1. marta.
U toku nabavka vakcine za decu protiv pneumokoka
Foto: Pixabay
U pitanju je vakcina koja štiti decu od najčešćih komplikacija izazvanih pneumokokom, a to su upale uha i pluća, sinuzitisa, meningitisa, sepse i bronhitisa.
 
Cepivo se daje bebama kada napune dva meseca u tri doze sa razmakom četiri do osam nedelja, a revakcinacija će se obavljati u drugoj godini života. Vakcina će biti besplatna, odnosno obezbeđena o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
 
U RFZO kažu da je u toku nabavka 169.500 doza pneumokokne konjugovane vakcine, a da je njena procenjena vrednost 904.006.200 dinara bez PDV-a.
 
"Nakon završetka javne nabavke izabrani ponuđač će distribuirati vakcine. Konkursnom dokumentacijom predviđena je isporuka pneumokokne vakcine najkasnije do 28. februara", navode u RFZO.
 
Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dr Milena Kanazir pojašnjava da su na globalnom nivou oboljenja izazvana streptokokusom pneumonije vodeći uzrok smrtnosti kod dece uzrasta do pet godina.
 
"Ova bakterija daje različite kliničke manifestacije a najčešći su sinuzitisi, zapaljenje srednjeg uha, ali se mogu javiti i zapaljenje pluća, meningitis i sepsa", kaže Kanazir.
 
Pojašnjava da su do sada deca tu vakcinu dobijala o trošku zdravstvenog osiguranja samo prema kliničkim indikacijama, a to znači da izabrani pedijatar proceni koji mališani su za tu vrstu vakcine na osnovu određenih kliničkih stanja - česte respiratorne infekcije, hronična oboljenja, određena imuno dificijentna stanja.
 
Roditelji koji su hteli da zaštite svoju decu od eventualnih komplikacija te bakterije morali su sami da kupuju vakcinu.
 
Kanazir kaže da je još 2012. godine Svetska zdravstvena organizacija preporučila uvođenje ove vakcine u nacionalne programe i da se primena razlikuje od zemlje do zemlje.
 
"Mi smo jedna od prvih zemalja u našem regionu koja ovu vakcinu uvodi u kalendar obaveznih vakcina za svu decu određenog uzrasta. U susednim zemljama ona je još uvek na nivou kliničkih indikacija", pojasnila je Kanazir.
 
Prema kalendaru vakcinacije deca primaju obavezne vakcine protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, dečje paralize, velikog kašlja, malih boginja, rubeole, zaušaka, hepatitisa B, oboljenja izazvana Hemofilusom influence tip b.
  • DrGugl

    20.02.2018 23:40
    Upomoć
    Problem je u tome što je zakonom nametnuta obavezna vakcinacija. I šta sad imamo. Uvodi se nova (obavezna) vakcina protiv streptokoka koja štiti od upale uveta i drugih "visokozaraznih" i "visokosmrtnih" bolesti. Zašto za tu vakcinu nema prava na izbor? Čime dete koje se ne vakciniše protiv streptokoka ugrožava drugu decu? Da li ćete i tu izmisliti kolektivni imunitet? To je ono na šta antivakseri skeću pažnju. Ako pustimo da od nas, bez pitanja, prave pokusne kuniće, tako ćemo i završiti. Kao amerikanci koji su najvakcinisanija i najbolesnija nacija na svetu.
  • Drmr

    20.02.2018 15:57
    Jos jedna u nisu nepotrebnih
    Tek da se utrosi ovaj visak sredstava u budzetu. Jos da Neko I prelista tu konkursnu dokumentaciju I da utvrdi koliko Koji imunolog dobija za promociju iste. Molim 021,kao ozbiljan medij da istrazi zakljucene okvirne sporazume za nabavku vakcina koje je Rzzo zakljucio bas u godinama Koje se poklapaju sa godinama izbijanja epidemiju. Sumnjivo zar ne?
  • Između redova

    20.02.2018 15:39
    "Mi smo jedna od prvih zemalja u našem regionu koja ovu vakcinu uvodi u kalendar obaveznih vakcina za svu decu određenog uzrasta. U susednim zemljama ona je još uvek na nivou kliničkih indikacija", pojasnila je Kanazir.

    Pametnom dosta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija