Srbija lošije rangirana po Indeksu percepcije korupcije

Srbija je izgubila jedan poen i pala za pet mesta na Indeksu percepcije korupcije organizacije "Transparency International", najpoznatijeg globalnog rangiranja te vrste, koje je danas objavljeno, prenela je Transparentnost Srbija.
Srbija lošije rangirana po Indeksu percepcije korupcije
Foto: Pixabay
Sa indeksom 41, na skali od 0 do 100, Srbija je sada na 77. mestu među 180 zemalja i teritorija.
 
Organizacija "Transparentnost Srbija" je ocenila da je taj rezultat "još jedan pokazatelj brojnih propuštenih prilika da se borba protiv korupcije učini efikasnom i sveobuhvatnom".
 
Od bivših jugoslovenskih republika, Slovenija je najbolje plasirana, sa indeksom 62, ispred Srbije su i Hrvatska sa indeksom 49 i Crna Gora sa 46, dok su iza Srbije BiH sa 38 i Makedonija sa 35 poena.
 
Na vrhu liste je Novi Zeland sa skorom 89, a na dnu Somalija sa devet poena.
 
"Transparency International" je ocenio da većina zemalja sveta nije načinila nikakav napredak u iskorenjivanju korupcije ili je taj napredak mali. Više od dve trećine zemalja ove godine ima indeks manji od 50, dok je svetski prosek 43, ali taj loš rezultat nije novost.
 
Nekoliko zemalja je znatno popravilo svoj rezultat od 2012. godine - Velika Britanija, Obala Slonovače i Senegal, dok je pad zabeležen u Australiji, Siriji i Jemenu. Dublja analiza pokazuje da novinari i aktivisti u korumpiranim zemljama svakodnevno rizikuju živote ukazujući na slučajeve korupcije, navodi "Transparency International".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija