Više od 150.000 penzionera tražilo da im se vrate umanjene penzije

Više od 150.000 penzionera obratilo se od novembra do danas PIO fondu, Državnom pravobranilaštvu i sudovima u kampanji "Stavimo tačku na pljačku", tražeći da im se vrate umanjene penzije.
Više od 150.000 penzionera tražilo da im se vrate umanjene penzije
Foto: Pixabay
Kampanju su organizovali Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica i Udruženje sindikata penzionera i na taj način pokazali da nisu pristali da im se više od tri godine oduzima deo stečene penzije.
 
Svi oni tražili su od Fonda da im izda rešenje kolika penzija im se isplaćuje primenom Zakona o privremenom umanjenju, kao i za koliko novca su svih ovih godina uskraćeni. Sa tim papirima penzioneri planiraju da dalje pravdu potraže na sudu, ako treba i u Strazburu.
 
"Za penzionere koji su sve što imaju zaradili radom, ovo je ponižavajuće. Najavljeni protest nije usmeren protiv Srbije kao države, nego upravo protiv onih koji krše moralne principe i Ustav Srbije", kaže za "Novosti" Jovan Tamburić, predsednik USVPS.
 
On objašnjava da će sadašnji i budući penzioneri dobiti socijalu bez obzira na doprinose u toku rada i tada će biti besmislena priča o vraćanju delova penzije koji se otimaju po sada važećem zakonu i na druge načine.
 
"Jasno je da penzioneri prvo treba da sačuvaju PIO fond, a on se ovakvom politikom urušava. Problem je i što se velikom broju poslodavaca toleriše formalna isplata minimalnih zarada, dok neformalno zaposlenima deo zarade isplaćuju na ruke i na takav način se pljačka i fond PIO, ali i budžet", smatra Tamburić.
 
Tamburić naglašava da izostaje solidarnost onih kojima penzije nisu smanjene sa onima kojima su smanjene, jer ih ubeđuju da ni njihovi čekovi ne bi bili sigurni da nije bilo smanjivanja "visokih" penzija.
 
Fiskalni savet takođe je nedavno ocenio da nema ekonomskog osnova da privremena mera umanjenja penzija i dalje ostaje na snazi i upozorio da zadržavanje te mere može predstavljati ozbiljan fiskalni rizik, s obzirom na osnovanost tužbe, koju najavljuju penzioneri.
 
Sindikat penzionera i Sindikat vojnih penzionera pozvali su građane da im se danas pridruže na protestu koji će organizovati na Trgu Nikole Pašića u Beogradu, kao i u protestnoj šetnji do Predsedništva i Ustavnog suda.
 
Mihailo Radović kaže da je cilj protesta da se poništi neustavni zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija i da se podseti da je prošlo dve godine od podnošenja inicijative za ocenu ustavnosti tog zakona Ustavnom sudu Srbije.
 
"U Ustavnom sudu nam je rečeno da je u razmatranju. Penzioneri od lepih reči ne mogu da žive i ne mogu da čekaju 2025. godinu da bi imali bolje uslove života", rekao je Radović.
 
Jovan Tamburić, predsednik Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije, rekao je da oni protestom žele da iskažu neslaganje sa reformama koje su počele i završavaju se na penzionerima.
  • Mučenik

    14.04.2019 08:42
    ZAHVALNA PLJAČKA!
    Шта ли хоће пензионери, када им је пензија већа но икада, како понавља као папагај ΛV. Oн не лаже једино када је у бунилу, јер је толико ангажован радом и 30 сати на дан? Отео пензије, послао сваком пензионеру писмо којим се захвалио. Другим речима, отме, па се захвали што су пензионери добровољно покрадени. Поштено би било да власник Србије врати отетог, ако је човек? Oteto je pokleto!
  • @milicica

    22.02.2018 14:10
    Po podacima koje ste ostavili, a i po istrosenim zivcima, cini se da ste svoj deo penzionog fonda vec potrosili. Vreme je da nam se "skinete", kako to volite da kazete.
  • Dejan

    22.02.2018 14:05
    Sve kasnije u penziju
    Treba da se vrati da žene idu sa 35 godina u penziju i sa 60 godina života, da čuvaju unuke kojih će onda biti više, to bi bila pronatalitetna politika, a ovde se bune najviše penzioneri koji su sa 55 godina otišli u penziju i oni sa najvećim penzijama

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija