Oko 34.000 građana Srbije samostalno uplaćuje staž

Više od 30 hiljada građana kod nas samostalno uplaćuje staž Fondu PIO.
Oko 34.000 građana Srbije samostalno uplaćuje staž
Foto: 021.rs
Za njih i one koji planiraju da s tim tek počnu, dobra vest je da se osnovice za obračun neće menjati na svaka tri meseca. Trinaest osnovica propisanih u januaru važiće do kraja godine, a najniži iznos za mesečnu uplatu staža je nepunih šest hiljada dinara, prenosi RTS.
 
Mašinski tehničar koji je posle tri decenije rada u "Minelu" ostao bez posla, već četiri godine sam uplaćuje staž. Iako to čini po najnižoj osnovici, smatra da mu to neće umanjiti penziju - jer mu ni plata nije bila mnogo veća.
 
"Lakše mi je ovo sad što je izašlo da cele godine isto uplaćujem, zato sam ovo morao, stalno se menjalo i došlo je do nekog nesporazuma, otišla uplata negde na drugo mesto pa sam sad došao da ispravim to", rekao je Mirko Milićević, bivši radnik "Minela".
 
Najniža osnovica je 35 odsto prosečne plate. Doprinos od 26 procenata obračunava se na svaku od 13 osnovica, a najviša je pet prosečnih plata. Iznos za mesečnu uplatu doprinosa kreće se od minimalnog, pa do više od 85 hiljada dinara.
 
"Mogu da uplaćuju lica koja imaju više od 15 godina i mlađa su od 65 godina života, pri čemu je neophodno da nisu zaposlena i da po nekom drugom osnovu nisu osigurana", kaže Vladimir Staknović iz Sektora za ostvarivanje prava pri Fondu PIO.
 
Nije redak slučaj da roditelji uplaćuju staž deci ili rođacima koji su privremeno u inostranstvu.
 
I bez ijednog dana provedenog na radnom mestu, penziju iz državnog fonda može da stekne svako ko je 15 godina uplaćivao staž. Ako je to po najnižoj osnovici, sledi mu minimalna penzija. Što je period uplata duži, po najnižoj ili nekoj od viših osnovica i penzija je srazmerno veća.
 
Mogućnost samostalne uplate doprinosa postoji od 2003. godine, ali posle velikog talasa socijalnih programa, poslednjih godina opada broj onih koji to čine.
 
"Do sada je bilo ukupno 270 hiljada lica koja su uplaćivala po tom osnovu doprinose. Trenutno ih ima po tom osnovu aktivnih oko 34 hiljade", ističe Stanković.
 
Oni koji posežu za samostalnom uplatom doprinosa, uglavnom to čine u kraćem periodu do zaposlenja ili odlaska u penziju. Više od polovine njih uplaćuje po najnižoj osnovici.
  • /

    25.02.2018 18:46
    /
    od 2004-e do 2011-e je to bilo moguce. tada se osiguranje po clanu 15 zvalo 'dodatno'.
    od 2011 -e su izmenili uslove koje su bili ugovoreni ranije

  • Milan

    25.02.2018 16:46
    '''
    "...neophodno da nisu zaposlena i da po nekom drugom osnovu nisu osigurana..."
    A što, ako ja hoću da uplatim u PIO dodatno, ne mogu, gde je tu logika? Možda radim honorarno, pa želim da uplatim?
  • Janko

    25.02.2018 09:01
    Penzija
    Ja sam dugo radio na brodu i uplacivao sam sebi penzijsko osiguranje u srbiji.
    Moje kolege i koleginice nisu hhteli da uplacuju i sada imaju ogromnu rupu u stazu.
    A nije da nisu imali novca.
    Takav je nas narod neodgovoran i lenj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija