Među njima je čak i jedna osoba koja bi, prema istraživanju
Insajdera, u maju napunila 129 godina.
Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić pre nekoliko meseci poručio je i da je prebacivanjem podataka iz matičnih knjiga u elektronski oblik ažuriran jedinstveni birački spisak na pravi način i da se brisanje nekog građanina iz tog spiska obavlja na osnovu otpusta iz državljanstva, promena prebivališta, smrti i drugih razloga.
Međutim, istraživanje Insajdera pokazuje da je u Jedinstveni birački spisak upisana najmanje 31 osoba rođena u 19. veku.
Osim osoba rođenih u pretprošlom veku, na biračkom spisku je i više od 100 osoba koje bi ove godine napunile 110 ili više godina i nalaze se na skoro svim opštinama u Beogradu. Među njima, čak 20 osoba ove godine bi proslavilo 117. rođendan.
Prema medijskim izveštajima, pre dve godine preminuo je najstariji stanovnik Srbije u 107. godini u mestu Desine u Velikom Gradištu.
Činjenica da se u Jedinstvenom biračkom spisku, kao javnoj ispravi u kojoj se vodi jedinstvena evidencija državljana Republike Srbije koji imaju biračko pravo, nalaze i osobe koje sigurno više nisu žive, ne znači po pravilu da će njihovi glasovi biti zloupotrebljeni. Međutim, ono što znači, jeste da su birački spiskovi u Srbiji i dalje neažurirani i da ova činjenica otvara mogućnost za različite zloupotrebe.
Pouzdanost i tačnost biračkih spiskova, kao i otklanjanje svake mogućnosti manipulacije, spadaju u osnovne pretpostavke demokratije.
Uprkos tome što su netačni birački spiskovi bili ključna kritika demokratske opozicije još devedesetih, ovaj problem do danas nije rešen.
Inače, kako je nedavno pisao Insajder, sudeći prema zvaničnim podacima republičke i gradske izborne komisije o broju glasača, u Beograd se u periodu od 2008. do 2016. doselio čitav jedan grad poput Subotice.
U tom periodu je broj glasača u Beogradu, prema zvaničnim podacima, povećan za više od 100.000. Na osnovu tih podataka, ispostavlja se da je broj punoletnih stanovnika u prestonici godišnje rastao u proseku za više od 12.000.
Posle 2016, međutim, dolazi do obrta. Naime, prema podacima izborne komisije broj birača od 2017. do 2018. smanjio se za oko 13.000.
Podatak o padu broja glasača ne uklapa se, međutim, ni sa tvrdnjama opozicije, ali ni sa tvrdnjama ministra policije.
Uoči ovogodišnjih beogradskih izbora, opozicija je u oktobru prošle godine tvrdila da ima čvrste dokaze da se broj stanovnika sa pravom glasa u samo dve opštine za četiri meseca povećao za više od 15.000.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je tvrdio da se prema podacima MUP-a broj stanovnika povećao za svega 6.000 ljudi. Ispostavilo se da ni sam ministar nije izneo tačan podatak.
Naime, Gradska izborna komisija je nedavno saopštila da će, prema poslednjim podacima, pravo glasa na beogradskim izborima imati 1.607.000 birača, a to je za oko 13.000 manje nego na izborima u aprilu 2017.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
makijaveli
G
dijasporac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar