Bez osnova hapšeni zbog korupcije, a sada traže milionska obeštećenja

Većina od 12 bivših i tadašnjih gradskih funkcionera, službenika i biznismena iz Niša, na čelu sa bivšim gradonačelnikom Milošem Simonovićem, koji su uglavnom dovođeni u vezu sa DS i G17 plus, a koji su od marta do maja 2014. godine uhapšeni zbog sumnje u korupciju, uz popriličnu medijsku pompu, najavili su ili su već pokrenuli postupke za naknadu štete u iznosu od više desetina miliona dinara.
Zahtevi za obeštećenje usledili su nakon što je u istražnim i sudskim postupcima utvrđeno da niko od ovih 12 uhapšenih nije kriv, pošto, kako je navedeno, u njihovim radnjama "nema elemenata krivičnog dela", odnosno "Nema elemenata krivične odgovornosti".
 
Neki od pripadnika ove grupe najavili su i podnošenje tužbe protiv tadašnjeg višeg tužioca u Nišu Edvarda Jerina, koji je pokretao istrage zbog sumnje u korupciju protiv većine u grupi, ocenjujući da je postupao "nezakonito, neosnovano i po političkom nalogu aktuelne vlasti". Jerin negira optužbe, a u okončanju svih svojih istraga u vezi sa ovom grupom bez podizanja optužnica ne vidi problem.
 
On je, inače, nakon ove serije hapšenja, unapređen u apelacionog javnog tužioca, a po odlasku u penziju imenovan je za člana Saveta za borbu protiv korupcije, kao i za člana Komisije za pomilovanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
 
Sagovornici lista "Danas" iz ove grupe kažu da u njihovim podnetim ili planiranim zahtevima i tužbama uglavnom traže naknadu nematerijalne štete, a kao razlog navode neosnovano lišenje slobode, narušavanje ugleda, duševni bol i patnju, narušavanje zdravlja i gubitak prihoda. Iznosi zahteva kreću se od milion do tri miliona dinara, izuzev zahteva Zorana Bankovića, vlasnika firme "Urban 018" i nekadašnjeg fudbalera, koji je u pripremi, a iznosiće, kako je rekao za list "Danas", nekoliko desetina miliona dinara, pošto su mu nakon tog hapšenja i firma, koja je bila jedna od najboljih, i građevinski biznis uništeni.
 
Bivši gradonačelnik Simonović precizira da je u pripremi njegova tužba za naknadu štete u iznosu od dva miliona dinara, dok Branislav Jovanović, tadašnji izvršni direktor Direkcije za izgradnju grada i član predsedništva G17 plus, te bivši republički poslanik i predsednik niške vlade, kaže da je već zahtevao odštetu od dva miliona dinara. 
 
Ceo tekst možete pročitati u današnjem Danasu.
  • mile

    27.02.2018 09:49
    Koliko ce tek Miskovic dobiti , da mi je samo deset posto gde bi mi kraj bio.
  • Futog

    27.02.2018 08:05
    Www
    Pisati imena pamtiti!
  • diajsporac

    26.02.2018 23:26
    Inace, kad od sume za koju su "osteceni" tuzili drzavu Srbiju oduzmte razne sudske takse i (bogate) troskove advokata dobicete pribliznu sumu za koju su volsebno zatureni dokazni materijali i na koju se tale svi, od tuzioca, preko sudije do predsednika suda. Naravno, ako "osteceni" nisu preterano alavi - preko sume koja im je ostala u celom "poslu' zele i da se ogrebu od drzave. Fudbaler ce najverovatnije da izvisi za veci deo tuzbe, previse je alav, nema vise toliku moc a i ako bude u opticaju nekoliko destina miliona dinara odstete onda ce da se ukljuce mnogo veci igraci u celu igru, igraci iz Nemanjine ulice u Beogradu a to "jadniku" ne treba u zivotu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija