Kako piše Insajder, od 37 javnih preduzeća samo u osam su direktori izabrani na javnom konkursu. Svi ostali su u statusu vršioca dužnosti direktora, neretko sa partijskom knjižicom, što zakon takođe zabranjuje.
Podatke o rezultatima raspisanih konkursa Ministarstvo privrede, inače predlagač Zakona o javnim preduzećima koji je usvojen u martu 2016, već gotovo tri meseca odbija da dostavi Insajderu. Ministar Goran Knežević nije odgovorio i zašto su na čelo pojedinih javnih preduzeća poput Srbijagasa, EPS-a, Koridora Srbije, Pošte Srbije kao vršioci dužnosti postavljeni stranački funkcioneri kada je to po zakonu zabranjeno, ali i zašto je početkom 2017. uveravao javnost da će sve biti završeno u zakonskom roku.
U Zakonu o javnim preduzećima stoji da "konkursi za izbor direktora raspisani po odredbama ovog zakona moraju biti okončani najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona".
Kako se pokazalo, sve ono na šta je aktuelna vlast ukazivala kao zloupotrebu prethodne vlasti kada su u pitanju javna preduzeća, i sama primenjuje i praktikuje. Departizacija i depolitizacija javnih preduzeća i ovoga puta ostala su samo na nivou obećanja, jer se ista i dalje korsite za stranačko potkusurivanje ali i kao meka za udomljavanje partijskih kadrova, piše
Insajder.
Iako je već postojao Zakon o javnim preduzećima iz 2012. koji je predviđao izbor direktora na konkursima, vlada Aleksandra Vučića donela je novi kojim je sebi postavila i rokove. Svi rokovi su, međutim, probijeni.
Analizom kadrovskih rešenja koja se objavljuju na sajtu Vlade, a u kojima se objavljuju sva imenovanja i razrešenja, dolazi se do zaključka da su na javnom konkursu u od januara 2016. do danas izabrani samo direktor JP Srbijavode Goran Puzović, direktorka JP Elektromreže Srbije Jelena Matejić, direktor JP Skijališta Srbije Dejan Ćika, direktor PP Mokra gora Radomir Stojić i direktor Jugoimport SDPR Jugoslav Petković.
Svi oni su pre izbora na javnom konkursu bili u statusu vršioca dužnosti direktora u istim tim preduzećima. Pre 2016. na konkursu su izabrani još Jelena Trivan za direktorku Službenog glasnika, Miroslav Stojčić za direktora "Železnica Srbije" AD i Dragoljub Kojčić za direktora Zavoda za udžbenike.
S druge strane, bez obzira na zakonom ograničen rok za vršenje funkcije u v.d. stanju, veliki broj preduzeća vode v.d. direktori od kojih mnogi imaju partijske knjižice što je takođe zakonom zabranjeno.
Tako je u v.d statusu već gotovo dve godine na čelu Elektroprivrede Srbije Milorad Grčić inače član i funkcioner Srpske napredne stranke. Njegov stranački kolega Zoran Babić imenovan je za v.d. direktora Koridora Srbije, dok je funkcioner SPS-a Dušan Bajatović već godinama na čelu Srbijagasa. "Pošte Srbije" u v.d. statusu od septembra 2016. vodi Mira Petrović takođe sa stranačkom funkcijom u PUPS-u.
Zanimljivo je da je u pojedinim slučajevima konkurs čak bio raspisan, primera radi za direktore Srbijagasa i Koridora Srbije, ali direktori nisu izabrani na konkursima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
B
Nikola
Trulež na sve strane
Neko je ovde spomenuo da ne može da bude dobro u državi gde i čistačice i vozači u preduzećima plaćaju reket grupi koja trenutno jaše sistem.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar