Junker je na konferenciji za novinare s predsednikom Aleksandrom Vučićem i komesarom za proširenje Johanesom Hanom rekao da datum pristupanja Srbije EU ne zavisi od Unije, već prevashodno od Srbije.
On je rekao da su glavni izazovi za Srbiju vladavina prava i pravosuđe, kao i da je potreban pravno obavezujući sporazum s Prištinom.
"Srbija je već prešla impresivni deo puta", rekao je Junker i dodao da mnogi nisu svesni u kojoj meri se Srbija pripremila za članstvo.
On je rekao da je oduvek smatrao da Zapadni Balkan i Srbija moraju biti deo EU i da bez njih EU nije kompletna.
U Strategiji za Zapadni Balkan se govori o perspektivama i mogućnostima koje Srbija treba da iskoristi kako bi ubrzala put u EU.
Povodom 2025. godine koja se u Strategiji spominje kao godina ulaska Srbije i Crne Gore u EU, Junker je rekao da to "nije obećanje, to su perspektive, to je indikativni datum, to je ohrabrenje".
"Ne možemo prihvatiti u EU zemlje koje nisu rešile svoje probleme, ne možemo da uvezemo bilateralne sporove. Važno je da se ti sporovi reše pre ulaska", rekao je on i dodao da EU želi da zemljama Balkana pruži stabilnost, a ne da uveze nestabilnost.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da za Srbiju Evropska unija nije samo cilj već i proces, i ocenio da je 2025. godina u kojoj bi Srbija mogla da uđe u Uniju ako završi težak posao.
Vučić je na konferenciji za novinare s predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom i komesarom za proširenje Johanesom Hanom rekao da Srbija mora mnogo posla da uradi u vladavini prava da bi mogla da udje u EU.
Najteža prepreka na putu ka EU je pronalaženje pravno valjanog sporazuma s Prištinom, rekao je Vučić i dodao da je o tome imao veoma otvoren razgovor s Junkerom i Hanom.
Pravno obavezujući sporazum s Prištinom najteže je pitanje za Beograd.
"To je za nas najteže pitanje. To je pitanje za sve naše građane i pitanje za našu budućnost", rekao je Vučić u Beogradu na konferenciji za novinare s predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom.
On je rekao da je važno da se nađe kompromis s Albancima kojim bi i Beograd i Priština nešto izgubili, a ne da jedna strana dobije sve, a druga da izgubi.
"Ako to ne bude moguće, živećemo u prošlosti", rekao je Vučić i dodao da bi voleo da se to izbegne.
On je rekao da većina članica očekuje sporazum koji bi vodio ka tome da Priština postane članica UN i drugih međunarodnih organizacija, ali da pet zemalja EU i Srbija to ne žele.
"U Briselu su samo posrednici i hvala im na tom jer teško da bismo ikada seli da razgovaramo o tome", rekao je Vučić.
Komentari 9
Građanin Srbije
Мунгос
Али то није од утицаја, Власт у Србији и даље пише противнародне законе по налогу будућег господара, некога из сенке који се не зове Јункер.
А жабе се кувају, кувају….. Натенане.
Gradjanin Srbije
1.Prica se o pravno obavezujucem sporazumu sa Kosovom. Briselski sporazum je sklopljen pre 5 godina, Albanci nisu primenili nista. Zasto bi se drzali bilo kakvog sporazuma sa Srbijom, kad znaju da je vecina EU i SAD na njihovoj strani.
Kao i 1389., Kosovo je prekretnica, ako se odreknemo Kosova i Metohije, lako cemo se odreci svega. Zapad to dobro zna.
2.Da li postoji konacna i jasna lista uslova za prijem u EU? Verujem da ne postoji, cak sam ubedjen da nas nece primiti ukoliko ne udjemo u NATO i ne posaljemo trupe u Avganistan, na rusku granicu i drugde. Da li nasi gradjani stvarno zele da im se deca vracaju u limenim kovcezima i da Srbija bude legitimna meta teroristickih napada neke nove Islamske drzave. Verujem da ne zele i smatram da treba raspisati referendum.
Junker je vrlo bezobazno i licno napao Dacica koji je samo rekao da Srbija nece da izvrsi politicki harakiri priznanjem Kosova. Junker je to preveo kao licni Dacicev harakiri. Takve izjave samo udaljavaju Srbiju od EU, a mozda je to bio i cilj posete.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar