List navodi da je krajem 80-ih godina prošlog veka na univerzitetima u Srbiji studiralo oko 20.000 stranaca, da bi 2005. na Univerzitetu u Beogradu bilo samo 184 stranih studenata. Navodi se da se poslednjih godina broj neznatno uvećao na oko 1.470.
"Da bi se krenulo sa projektom, morali smo da rešimo probleme uočene u prethodnom periodu, među njima i komplikovanu nostrifikaciju diploma srednjih škola. Tako je od pre godinu dana proces maksimalno pojednostavljen i ubrzan. Ministarstvo je u projekat uključilo i MUP i Ministarstvo spoljnih poslova jer su veliki deo problema bile i boravišne vize", rekla je za "Blic" državna sekretarka Ana Langović Milićević.
Navela je da, osim bavljenja smeštajnim kapacitetima i administracijom, tim Ministarstva radi na preciziranju koje će biti ciljne zemlje u privlačenju studenata.
"Jedno vreme su to kod nas bile zemlje mediteranske Afrike i Bliskog istoka, a sada moramo veću pažnju da usmerimo ka Dunavskom regionu koji ima tri miliona studenata. Interesovanje postoji među mladima u Kini, ali i zemljama poput Indonezije, Tajlanda, Vijetnama, Šri Lanke. Već imamo i podatke TEMPUS-a i veliko interesovanje za naše visoko obrazovanje na bazi reciprociteta iskazale su Turska i zemlje Latinske Amerike", kazala je Langović Milićević.
Ona je iznela i podatak da Velika Britanija od mobilnih studenata ostvaruje prihod od 6,4 milijarde dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
profesor
Šta se studentima uopšte pa i stranim nudi u Kragujevcu?
Ima li spiska fakulteta koji smeju primati strane studente, a da se baš ne obrukamo?
SMile
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar