Kako javlja N1, zakon predviđa rehabilitaciju za takva dela, kako uslovne kazne građanima ne bi predstavljale opterećenje za dalju karijeru, pa se i Backović formalno vodi kao neosuđivan, javlja N1. Međutim, pitanje je kakvu poruku šalje država ako na važnu državnu funkciju postavlja osobu koja je prethodno odgovarala na sudu.
Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović ima zavidno nasleđe - branilac predloga izmena Ustava u delu koji se tiče pravosuđa, član je više radnih grupa za izmenu zakona i predstavnik Srbije u Venecijanskoj komisiji. Međutim, taj visoko poziciponirani službenik Vlade Srbije tri puta je pravosnažno osuđivan: 1989. za nesavestan rad u privrednom poslovanju, 1990. zbog zloupotrebe ovlašćenja u privredi i 2004. za nanošenje lakših telesnih povreda.
Međutim, kako se radi o uslovnim kaznama, one su izbrisane iz evidencije, a u Ministarstvu pravde navode da nije osuđivan.
U dopisu ministarstva za
N1 dodatno se ističu Backovićeve zasluge za otvaranje poglavlja 23, okončanje štrajka advokata i utvrđivanje neustavnosti odredbi o blanko ostavkama u Zakonu o lokalnim izborima.
"U pitanju je istaknuti pravnik, sa zavidnom karijerom u Srbiji i SAD, gde je položio i američki pravosudni ispit i dobio sertifikat kao advokat i savetnik od strane Vrhovnog suda Kalifornije. Član je Advokatske komore Kalifornije", navelo je Ministarstvo.
Stojiljković: Loša poruka države
Stručnost kandidata jeste jedan od osnovnih kriterijuma za izbor državnih službenika, kaže za N1 Jelisaveta Vasilić iz Saveta za borbu protiv korupcije, navodeći da se oko toga u Srbiji odavno lome koplja.
"To je godinama veliko pitanje - da li je dovoljna samo stručnost za takvo jedno mesto. Ja lično smatram da to treba da bude i moralan čovek. Ako vi gledate moralnost jedne osobe i ako znate da je u tri godine tri krivične pravosnažne presude bilo, onda to za mene kao bivšeg sudiju nije moralno", kaže Vasilić.
Na komentar da se radi o uslovnim osudama koje su, po zakonu, obrisane iz evidencije, pa se Backović formalno vodi kao neosuđivan, Vasilić navodi da to uopšte nije važno.
"Bez obzira kakve su to osude bile, ja smatram da vlada, ako hoće da deluje ozbiljno, stručno, ne bi trebalo da bira takve ljude na tako važna pozicionirana mesta u vladi", dodala je.
Sa tim se slaže i Zoran Stojiljković iz sindikata Nezavisnost, nekada član odbora Agencije za borbu protiv korupcije. On kaže da bi javnost morala da bude upoznata sa svim detaljima nečije biografije, pa i sa presudama koje su u međuvremenu obrisane u skladu sa odredbama o rehabilitaciji.
"Morate imati uvid u čitavu tu biografiju i odlučiti da li ćete ljude zavisno od njihovog kapaciteta, sposobnosti, profesionalnog opredeljenja, držati na nekim mestima koja imaju poruku. A poruka je biti visoko u ministarstvu pravde, a u svojoj profesionalnoj karijeri biti osuđen krivično za dela i prekršaje koji su vezani za privredu ili kršenje pravnih propisa. Znači nije dobro da se to radi i treba voditi o tome računa kada takve ljude kandidujete jer šaljete lošu poruku", poručio je Stojiljković.
Na zahtev N1 upućen ministarstvu da im se odobri razgovor sa Čedomirom Backovićem nismo dobili nikakav odgovor.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 32
Ivan
Futog
Tmina sa Telepa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar