Kako piše list "Danas", kontrolu nad ovom bazom neće imati niko iz struke niti civilnog sektora, već isključivo MUP. To su samo neke od manjkavosti predloga Zakona o registru DNK koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, a na koje upozorava stručna javnost.
Mikrobiolog i profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu Oliver Stojković kaže za "Danas" da predlog zakona ima puno manjkavosti jer je donet na silu, bez javne rasprave. On naglašava da je na javnoj raspravi bio potpuno drugi predlog koji je imao 33 člana, dok ovaj koji se nalazi pred poslanicima ima svega 11.
"Osnovna manjkavost ovog zakona je što će se registar nalaziti u policiji, a ne postoji nikakva mera ili rešenje kojim bi se sproveo civilni nadzor u vezi sa postupanjima sa tom bazom podataka. To je najintimnija baza koju policija može da ima u vezi sa nečijom privatnošću. Postoje zemlje u kojima je DNK registar u rukama policije, ali nadzor nad njim obavlja civilni sektor, odnosno stručni organi u kojima sede biolozi i pravnici. Oni vrše konstantan nadzor i donose pravila po kojima će policija postupati", ističe za "Danas" Stojković.
On dodaje da je našoj policiji potpuno neprihvatljivo da biolozi naprave pravilnik o biološkim tragovima, po kojem će ona da postupa. Prema njegovim rečima, u uređenim zemljama policija upravo od biologa traži da takva pravila formuliše. Dodatna manjkavost aktuelnog predloga zakona, ističe, jeste to što će se mnogo ljudi naći u DNK registru, a da pritom ne postoji mehanizam njihovog uklanjanja iz te baze.
"Ovaj predlog ostavlja mogućnost da se brisanje iz registra definiše naknadno, policijskim pravilnikom. A policija je, na osnovu saznanja i dokumenata koja posedujem, jedna prilično autistična organizacija, koja čak odbija da postupi po sudskim zahtevima, ukoliko nisu u skladu sa njihovim pravilnicima. Sumnjam da će MUP, nakon što im se u ruke stavi ovakva baza podataka, pristati da postupa po sudskim zahtevima", ističe Stojković, dodajući da policija nije prihvatila nijedno stanovište struke tokom izrade predloga ovog zakona.
I prema mišljenju poverenika za zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, predlog zakona o DNK registru sadrži niz manjkavosti koje mogu ozbiljno da naruše privatnost građana.
"U predlogu zakona je predviđeno da su sve DNK laboratorije na teritoriji Srbije u obavezi da dostave MUP-u sve DNK profile kojima raspolažu, a koji su dobijeni za potrebe krivičnog postupka. Ne pravi se nikakva razlika između DNK profila osoba koje su samo osumnjičene za neko krivično delo, a postupak protiv njih nije vođen ili su pravosnažno oslobođena, i onih koji su osuđeni za izvršenje krivičnih dela. Niti se uzima u obzir vrsta i težina izvršenog krivičnog dela", navodi Šabić za "Danas".
Prema njegovim rečima, postavlja se pitanje šta je uopšte svrha takvog neselektivnog dostavljanja ogromnog broja podataka i kako će se obezbediti da laboratorije ne dostave podatke osoba koje nemaju nikakve veze sa krivičnim delima, na primer DNK profile i testove koji su rađeni zbog utvrđivanja očinstva ili provere zdravstvenog stanja.
On dodaje da zloupotrebe podataka nikad nije moguće isključiti, čak ni u sistemima koji su mnogo preciznije i kvalitetnije uređeni od ovog koji se predlaže, ali ovi drugi ostavljaju manje prostora za to.
"Srbija bi trebalo da ima ovaj registar. To je globalni trend. Međutim, bitno je kako bi on mogao da izgleda. Ne treba da izmišljamo 'toplu vodu', već da sledimo standarde koji su u EU, uz neznatne izuzetke, praktično globalno prihvaćeni, a koji uvažavajući potrebe suzbijanja kriminala, maksimalno vode računa i o garancijama ljudskih prava. Kod nas, predloženi tekst nije u skladu sa standardima o kojima govorim", ocenjuje Šabić.
On dodaje da predloženi tekst zakona nije u skladu sa našim Ustavom, sa preporukama Saveta Evrope ali ni sa stavovima izraženim u odlukama Evropskog suda za ljudska prava. Šabić dodaje da je Evropski sud za ljudska prava u odlukama starim i po deset godina, utvrdio da je zadržavanje otisaka prstiju, ćelijskih uzoraka i DNK profila, bez pravljenja razlika da li je lice samo osumnjičeno ili osuđeno, nešto što ne uspostavlja pravedan odnos između javnog i privatnog interesa, da dovodi do neopravdanog mešanja u privatnost i da predstavlja povredu Evropske konvencije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Ogorčen
Sada su doneli zakon o uzimanju DNA od građana.
Uskoro će to biti zakonska obaveza.
Zatim su predali sve naše datoteke, od poreskih do ličnih - belom svetu.
Zato sada možete otvoriti račun bilo gde u svetu, saopštavajući svoj broj lične karte ili JMBG.
Odmah se popuni ostalo, jer imaju.
Sledeće je što možemo očekivati da će na osnovu DNA i naših medicinskih nalaza, a prema zakonu, bogati vladari birati građane koji su biološki podobni da im "dobrovoljno" daju organe.
Već sada čitamo, nalaze se leševi mu[karaca i žena po Fruškoj Gori - gde zveri treba da prikriju oduzimanje organa - pa do reka - gde raspadanje treba da prikrije oduzimanje organa.
I sve je to 250 poslanika automatski odobrilo. Kako bi njima i dalje bilo dobro.
Potpuno nesvesni, da ne znaju hoće li neko blizak njima imati "pogodan" DNK.
Nakon ovoga, sledi zakonska obaveza čipovanja ljudi, koju će napredni prvi uvesti,
kako bi nam pokazali naše liderstvo u svetu.
Komunistička Partija Jugoslavije je bila mala maca spram ovih.
I nikada nije donosila odluke na štetu naroda.
neko
hmm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar