Ustavni sud ćuti o umanjenju penzija

Ukoliko Zakon o privremenom umanjenju penzija bude proglašen neustavnim, oštećeni penzioneri koji su pokrenuli parnični postupak automatski će dobiti parnicu i povratiti novac koji im je oduzet trogodišnjim smanjenjem čekova.
Ustavni sud ćuti o umanjenju penzija
Foto: 021.rs
Jedina institucija u Srbiji koja pomenuti propis može da proglasi neustavnim je Ustavni sud. To, međutim, ne znači da će i onima koji nisu presavili tabak novac biti isplaćen, tvrdi za Novosti advokat Jasmina Belić.
 
Ona kaže i da ako se donese jedna presuda u korist penzionera, dok je zakon još na snazi, to neće povući i isplate ostalim oštećenim penzionerima.
 
Belićeva objašnjava da postoji pravna ideja o putu obeštećenja penzionera čak i u uslovima gde se zakon još smatra ustavnim, ali samo od marta 2015, dok su do sada zastareli decembar 2014, kao i januar i februar naredne godine. Za ova tri meseca ne može se pokrenuti postupak.
 
Belićeva navodi da su sume koje se duguju penzionerima prilično visoke za naše uslove. Jedan njen klijent potražuje za tri godine 950.000 dinara bez kamate, a sa kamatom iznos premašuje 1,3 miliona.
 
Udruženje sindikata penzionera Srbije prvobitno je podnelo inicijativu Ustavnom sudu odmah pošto je 1. novembra 2014. donet sporan zakon, ali je ona odbačena. Zatim je 2016. podneta nova o kojoj se još ćuti.
 
Prema podacima ovog udruženja, veliki broj najstarijih građana se krajem prošle godine, kada su shvatili da propis neće biti ukinut ni posle tri godine, kako je bilo najavljeno, obratio fondu PIO, sa zahtevom da im izdaju uverenja o iznosu neisplaćenog dela penzije, mesečno i ukupno od novembra 2014.
 
"Zahtev Penzijskom fondu može da podnese svaki penzioner kome je umanjena penzija od novembra 2014. godine do danas. Ova uverenja koja dobijaju od fonda PIO mogu poslužiti kao dokaz o visini potraživanja u eventualnim parnicama, čime bi se mogla izbeći potreba veštačenja", kažu u Udruženju sindikata penzionera Srbije.
 
U Fondu PIO tvrde da oni po zakonu moraju da prime svaki zahtev, ali da ne mogu da odlučuju o obeštećenju. Po njima, ne postoji pravni osnov za povraćaj.
 
"Krajem prošle godine, penzionerima u Srbiji država je na ime umanjenih penzija dugovala blizu milijardu evra. Ukoliko dobiju na sudu, dobiće i zakonsku kamatu u iznosu od 45 odsto od glavnice, a procedura je slična kao i kod tužbe za nezakonitu naplatu boravka u obdaništima", kaže advokat Jasmina Belić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Revizija penzija

    14.03.2018 21:58
    @makijaveli
    Nije ustavno ni to što uslovi za sticanje penzije nisu isti za sve.
    U pogledu godina života, godina rada i načina računjanja proseka ( ceo staž, deset najboljih, prosek samo poslednje godine službe)
    Zašto su neki penziju dobili po boljim, a neki po lošijim uslovima?
    Po sistemu ko pre devojci toga i devojka.
  • makijaveli

    14.03.2018 20:22
    tesko nama
    Jadan je narod u jos jadnijoj drzavi u kojoj vrhovna sudska instanca, ne postuje sopstveni Ustav !
  • He he he

    14.03.2018 15:35
    @ luda bomba
    E nek si im reko!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija