Evidenciju vodi Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, a zakon kaže da se podaci vode trajno i ne mogu da se brišu. Oni nisu dostupni najširoj javnosti i na njih se odnosi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, ali se mogu dati na zahtev suda, javnog tužioca ili policije ovim organima ako su u vezi sa krivičnim postupkom koji je u toku.
Da bi se osobe koje su osuđene za seksualno zlostavljanje dece držale dalje od mališana, Lanserot komitet Saveta Evrope nedavno je, iznoseći preporuke za 26 država, Srbiji preporučio da uvede obavezni sistem provere prilikom angažovanja osoblja koje je u stalnom kontaktu sa decom.
"Prema Zakonu o posebnim merama za sprečavanje vršenja krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnim licima, državni i drugi organi, kao i pravna lica ili preduzetnici koji rade sa maloletnicima dužni su da zatraže podatak da li je lice koje treba da zasnuje radni odnos kod njih ili obavlja poslove sa maloletnim licima, upisano u posebnu evidenciju", kažu u Ministarstvu pravde.
Prema istom zakonu, oni koji su osuđeni za ovo delo, posle izdržanog zatvora, moraju obavezno da se javljaju nadležnom organu policije i Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Njima je zabranjeno da posećuju mesta na kojima se okupljaju maloletnici, kao što su vrtići, igrališta, škole ili dečije manifestacije. Imaju obavezu posećivanja profesionalnih savetovališta, dužni su da obaveštavaju policiju i Upravu o promeni prebivališta, boravišta ili radnog mesta, kao i o putovanju u inostranstvo. Ove mere sprovode se najduže 20 godina posle izdržane zatvorske kazne.
Podaci iz evidencije se, na obrazložen zahtev, mogu dati i državnom organu, preduzeću, drugoj organizaciji ili preduzetniku (npr. školi), ako još traju pravne posledice osude i ako za to postoji opravdani interes u skladu sa zakonom. Mogu se dati i inostranim državnim organima, u skladu sa međunarodnim sporazumom.
Ipak, Lanserot komitet zabrinut je jer, kako kažu, u našoj zemlji nema posebnih usluga za osobe, među kojima su i adolsecenti, za koje strahuju da bi mogle da počine seksualne prestupe nad decom. Srbija se poziva i da uspostavi specijalne programe u zatvorima radi lečenja seksualnih prestupnika, i mere kako bi se reintegrisali u društvo. U ovome su im do sada pomagala savetovališta koja su morali da posećuju posle kazne.
Inače, najveći broj njih i sami su bili žrtve seksualnog zlostavljanja u detinjstvu.
Svake godine za seksualna dela nad decom bude osuđeno sve više ljudi. Pred Osnovnim sudom u Požarevcu pre nekoliko dana prvostepeno je osuđen na dve godine i 11 meseci zatvora Goran Kešarić (49) iz Kasidola, zbog sumnje da je 25. januara ove godine izvršio krivično delo nedozvoljene polne radnje nad sedmogodišnjom devojčicom. Istom presudom izrečena mu je i mera bezbednosti - zabrana prilaženja oštećenoj od tri godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Sara Konor
Aha
Piše da su ovi pravosnažno osuđeni, što kanda znači da im krivica jeste dokazana.
Dante
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar