Naime, izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju, a o kojima su ovih dana raspravljali poslanici Skupštine Srbije, predviđaju da kazna za nevezivanje pojaseva bude povećana sa 5.000 na 10.000 dinara. Okanović kaže da se u Srbiji nevezivanje pojasa smatra sitnim prekršajem.
"Mnogi kažu da tako ugrožavaju samo sebe, da je to samo način za punjenje budžeta... Vežite pojas i nećete imati nikakav problem. Molim sve da u inat svima ne pune budžet, da vežu pojas, da poštuju propise i neće biti punjenja budžeta", kaže Okanović.
Osvrćući se na 2002. godinu, kada je kazna za nevezivanje pojasa bila povećana sedam puta, Okanović ističe da je tada i policija počela da obraća pažnju na vezivanje pojasa.
"
U odnosu na 2001. godinu je bilo 438 manje poginulih, lekari iz Urgentnog centra su se zahvaljivali, jer su imali manje posla otkad je to uvedeno", kaže on za
N1.
Govoreći o posledicama nevezivanja pojasa, ističe da već pri brzini od 12 km/h, ako se držite za volan, a niste vezani, mogu da se dogode povrede unutrašnjih organa.
"Prelom podlaktice, jetra, slezina, aorta, srce i sve ostalo, prelomljena rebra mogu da probiju pluća. Mnogi misle da su brzine od 50 ili 60 km/h male, da im pojas ne treba po gradu, ali pojas je najdelotvorniji pri malim brzinama", kaže on.
Dodaje da smo najlošiji u Evropi po tom pitanju.
"U zemljama sa razvijenom tradicijom bezbednosti saobraćaja, ako sednete pozadi i ne vežete se, gledaće vas čudno. U Nemačkoj i Švedskoj stepen upotrebe pojasa napred je više od 95 odsto, a pozadi više od 90 odsto", kaže Okanović za N1.
Rezultati najnovijih istraživanja koje je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja, ukazuju da je procenat korišćenja pojasa na prednjim sedištima u Srbiji oko 76 odsto, a na zadnjim svega oko 12 odsto. Istovremeno, oko šest odsto vozača u Srbiji koristi mobilni telefon za vreme vožnje.
U toku 2017. godine, gotovo 60 odsto poginulih vozača, odnosno putnika u Srbiji, nisu koristili sigurnosni pojas u trenutku saobraćajne nezgode.
Dodajmo da će u ponedeljak, 12. marta u celoj Srbiji saobraćajna policija pojačano kontrolisati vezivanje pojaseva ali i upotrebu mobilnih telefona tokom vožnje. U pitanju je deo akcije koja će se istovremeno odvijati u 32 države Evrope.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Jogi Letač
DonJuan
Jovan Mitrović
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar