Sud u Beogradu zamolio rusko pravosuđe da sasluša Miru Marković

Viši sud u Beogradu uputio je zamolnicu ruskim pravosudnim organima da kao svedoka saslušaju Miru Marković u postupku po njenoj privatnoj tužbi kojom nekadašnjeg upravnika Okružnog zatvora Dragišu Blanušu tereti za otmicu supruga Slobodana Miloševića i druga krivična dela na štetu te porodice.
Sud u Beogradu zamolio rusko pravosuđe da sasluša Miru Marković
Foto: Pixabay
Markovićeva je u Ruskoj Rederaciji dobila politički azil, pošto se protiv nje u Srbiji vodi krivični postupak povodom kojeg je za njom 2006. godine raspisana crvena poternica Interpola po nalogu Višeg suda.
 
Portparolka suda Bojana Stanković precizirala je da saslušanje Markovićeve treba da obave nadležni organi Ruske Federacije na osnovu Evropske konvencije o pružanju međunarodne pravne pomoći.
 
Poternica za njom je na snazi od 2006. godine kada je raspisana zbog izbegavanja suđenja u kojem je optužena za podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja vladinih službenika u vezi sa dodelom državnih stanova.
 
Nju u postupku protiv Blanuše zastupa punomoćnik.
 
Viši sud je takođe zatražio pribavljanje dokumentacije o izručenju Miloševića Haškom tribunalu, budući da Markovićeva u privatnoj optužnici tvrdi da je Blanuša dozvolio 28. juna 2001. da NN lica odvedu Miloševića iz zatvora, a potom ga prebace u pritvor Haškog tribunala, gde je umro 11. marta 2006. godine.
 
Suđenje Blanuši je zbog svih neophodnih radnji odloženo za 2. jul.
 
Ovo suđenje se ponavlja po nalogu Apelacionog suda koji je ukinuo prvostepenu presudu kojom je Blanuša bio oslobođen optužbi za otmicu Miloševića, dok su druge optužbe bile odbijene zbog zastarelosti. Blanuši se suđenje ponavlja i zbog optužbe Mire Marković da je neovlašćeno objavio knjigu "Čuvao sam Milološvića", koja govori o pritvorskim danima bivšeg predsednika SRJ pred njegovo izručenje Hagu, za koju je takođe bio oslobođen.
 
Viši sud mu ponovo sudi i zbog optužbe za neovlašćeno objavljivanje Milioševićevih fotografija slikanih u pritvoru, koja je bila odbijena zbog zastarelosti.
 
Viši sud je u presudi koja je ukinuta bio zaključio da nije dokazano da je Blanuša bez odobrenja istražnog sudije Gorana Čavline i tadašnje predsednice Okružnog suda u Beogradu Vide Petrović Škero organizovao predaju Miloševića NN licima tako što ga je silom i prinudom iz Okružnog zatvora prebacio na heliodrom na Banjici odakle je Milošević helikopterom Državne bezbednosti prebačen na aerodrom u Tuzli, pa iz Tuzle holandskim avionom za Hag.
 
Što se tiče neovlašćenog fotografisanja Miloševića u pritvorskoj šetnji, njegovog ulaska u maricu, zatim fotografisanja njegovih knjiga koje je čitao u pritvoru, Viši sud je u ukinutoj presudi zaključio je da je to delo zastarelo još 28. juna 2011. godine.
 
Povodom neovlašćenog objavljivanja knjige sa tim fotografijama i privatnih razgovora Miloševića sa porodicom i advokatom u pritvoru, sud je u ukinutoj presudi zaključio da nije dokazano da je njima nastupila šteta za Miloševića i njegovu porodicu jer tokom postupka nije utvrđeno da li je i koliku imovinsku korist Blanuša sebi pribavio.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervirach

    12.03.2018 16:57
    Jos neko misli da je zapad zakuvao ratove?
  • Deks

    12.03.2018 15:56
    Kako je moguće da neko lice vodi sudski postupak ako je istovremeno to lice na poternici tog istog suda? I taj sud ne traži od ruskih organa saslušanje povodom poternice za njom već zbog njene privatne tužbe?
  • Lala

    12.03.2018 15:04
    Cvetić u kosi
    Samo čekam da vidim kad će je skinuti sa poternice i proglasiti sva njena zla ovom narodu zastarelim i da se baš sve aveti prošlosti povampire.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija