Zakon o "nestalim bebama" upućen skupštini 8. marta

Predlog zakona o "nestalim bebama" Vlada Srbije je 8. marta uputila na usvajanje Skupštini, nakon konsultacija za roditeljima i revidiranja nacrta, konstatovao je Savet Evrope.
Zakon o "nestalim bebama" upućen skupštini 8. marta
Foto: Pixabay
Savet Evrope u ovom slučaju sprovodi nadzor nad izvršenjem presude Evropskog suda za ljudska prava iz 2013. godine, kojom je, povodom žalbe Zorice Jovanović u čiju je korist presudio, državi Srbiji naložio da zakonski i institucionalno reši pitanje "nestalih beba".
 
Na poslednjem sastanku, telo za nadzor Saveta Evrope je takođe primetilo da je Osnovni sud u Kikindi 6. februara doneo prvostepenu presudu uzimajući u obzir sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava i jednom ocu "nestale bebe" dosudio naknadu od 10.000 evra, do usvajanja zakona, navodi se u saopštenju iz Saveta Evrope.
 
Međutim, telo za nadzor Saveta Evrope je ponovo pozvalo vlasti u Srbiji da preduzmu sve neophodne mere za usvajanje zakona u cilju uvođenja mehanizma za pružanje pojedinačnih obeštećenja svim roditeljima "nestalih beba" i da mu pristupe kao pitanju od najvišeg prioriteta.
 
Kako je saopšteno, telo, koje čine zamenici ministara Saveta Evrope, najavilo je da će ispunjenje presude nastaviti da razmatra na svom sledećem sastanku u junu. Komitet smatra da je usvajanje zakona apsolutno neophodno da bi roditelji dobili informacije o sudbini dece, kao i individualnu odštetu.
 
Nalog Srbiji za zakonsko i institucionalno rešavanje ovog pitanja izdao je 2013. godine Sud za ljudska prava u Strazburu u presudi povodom slučaja Zorice Jovanović u čiju je korist presudio. Tom odlukom je Srbiji naloženo da joj isplati 10.000 evra odštete i sudske troškove, jer država ni posle 30 godina nije uspela da objasni šta se dogodilo sa njenom bebom, "koja je rođena kao zdrava na klinici u Ćupriji u oktobru 1983, a zatim tri dana kasnije umrla".
 
Porodilji nikada nije ponuđeno objašnjenje niti joj je bilo dozvoljeno da vidi telo deteta, vlasti nisu uspele da pronađu ni bebinu umrlicu ni rezultate autopsije, a tužbe protiv osoblja klinike odbijene su kao neosnovane.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Deks

    16.03.2018 00:17
    Hajde da vidimo u slučaju Zorice Jovanović konkretno radi se o 1983.g. i SFRJ. Nije to bilo toliko davno sigurno su živi mnogi tadašnji radnici porodilišta u Ćupriji. Ima li javnost pravo da sazna šta oni o tome misle, da li mogu da potvrde da je bilo nepravilnosti u radu tog porodilišta ili ne postoji novinar u Srbiji koji bi to želeo da istraži? Ako ne postoje rezultati autopsije da li je to zbog toga što ona nije rađena ili zbog toga što su se možda ti rezultati zagubili kao što je uobičajeno kod svih dokumenata posle toliko godina? Kakva je bila praksa kod smrti novorođenčeta u ostalim republikama bivše SFRJ i da li će Savet Evrope i od njih da traži da isplate 10 hiljada evra svim roditeljima prema kojima su institucije postupale slično nakon smrti novorođenčeta? Šta je sa zakonima u to vreme u SFRJ? Ako je u to vreme sve bilo u skladu sa zakonom zašto Srbija da isplaćuje toliki novac retroaktivno, osim toga zar ne postoji institucija zastarelosti? Zar ne postoji niko u Srbiji ko bi zaštitio državni budžet u ovom slučaju?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija