Uspehom u osnovnoj školi nezadovoljno 44 odsto učenika

Više od 40 odsto učenika od šestog do osmog razreda sebe smatra neuspešnom osobom, 13 odsto tvrdi da im ništa ne polazi za rukom, a 12 odsto kaže da nisu srećni, rezultat je istraživanja specijaliste pedagogije Slobodana Malušića objavljenog u listu "Danas".
Uspehom u osnovnoj školi nezadovoljno 44 odsto učenika
Foto: Pixabay
List u današnjem izdanju donosi rezultate istraživanja prema kojim od 800 đaka beogradskih osnovnih škola čak 44 odsto učenika nije zadovoljno uspehom u školi, skoro 17 odsto društvom u školi, a sedam procenata načinom života u porodici.
 
Nešto manje od trećine đaka imaju lične probleme koje ne mogu sami da reše, svaki peti ono što ih muči ne može da poveri svojim drugovima, a četvrtina ni svojim roditeljima, niti sa njima mogu otvoreno da razgovaraju, jer smatraju da im ne posvećuju dovoljno vremena.
 
Malušić je kazao da više od polovine učenika svoj veliki problem ne bi ispričalo nastavnicima jer u njih nemaju poverenja.
 
On je kazao da je jedno od pitanja u upitniku bilo da kada su neraspoloženi i nesreći da li pomišljaju da uzmu neko sredstvo da im se vrati raspoloženje i snaga i da se lepo osećaju, oko tri odsto učenika je odgovorilo da treba da uzmu to sredstvo.
 
"Na pitanje da li to sredstvo koristite neko od tvojih drugova 5 odsto ispitanih đaka odgovara potvrdno. Sedam odsto učenika je reklo da su im ta sredstva nudili dileri, a jedan odsto priznao da ih već koristi", kazao je Malušić i dodao da je identično istraživanje o uzrocima koji mogu dovesti do bolesti zavisnosti sproveo 2004. godine kada su rezultati za nijansu bili povoljniji.
 
Đaci koji su nezadovoljni sobom, svojim radom i uspesima, koji sebe smatraju nesrećnim, odbačenim od drugova i roditelja, koji nemaju dovoljno poverenja u bliske osobe, a imaju lične probleme koje ne mogu sadi da reše, vrlo pogodne i povodljive ličnosti razna iskušenja, pa i uzimanje droge i raznih opijata, naveo je Malušić.
 
Istakao je da je potrebno stvoriti uslove za angažovanje što veće broja učenika u vannastavnim aktivnostima, pre svega u sportskim kako bi učenici zadovoljili svoja interesovanja i ispoljili kreativnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • maka

    17.03.2018 19:25
    mama ( a moze i tata)
    Naravno skola je kriva jer su NASTAVNICI zudei za vasim detetom i drzali vam svecu sa pitanjem "pa kada cete vec ........." da bi oni popunili klupe .........E pa kad bi onih 25 % roditelja makar pomalo radili svoj posao , a onih ostalih 75% uradili jos malo vise - znate ono: sednes, pricas sa detetom, gledate zajedno filmove, igrate ZAJEDNO kompjuterske igrice, odvete dete na izlet vikendom, besplatnu posetu muzeju ..... ....... izlanuce se dete sta ga muci kada bude videlo da ga slusate i provodite vreme sa njim, pozalice se i tu uskace RODITELJ u vama. Niste ga pravili da bi nastavnici imali sta da rade nego zato sto ste zeleli dete, zudeli da nastavite lozu u prenesete svoje gene . Ne niste to radili zbog " 5 minuta zadovoljstva" ...ili ...mozda jeste i niste razmisljali o posledicama koja se zove IMATI DETE i BRINUTI o njemu .
  • Inspektor Višekruna

    17.03.2018 18:00
    @Kim
    Nek zagreju stolice, da se izjednače sa onim što inače ne uče, nego im se ocene poklanjaju/kupuju.
    Mislite da će onda biti zadovoljni?
  • Klm

    17.03.2018 17:03
    Pa ako ovih 44% nije zadovoljno uspehom u skoli nek zagreje stolice, to je bar jednostavno. A za ovo ostalo sta se moze takav je zivot, neko se izbori neko propadne, tako je oduvek, cemu drama....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija