Vojni sindikat Srbije je naveo da je zatražio mišljenje Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti o tome kako da adekvatno zaštiti prava i interese pripadnika Vojske čiji je to jedini reprezentativni sindikat.
Međutim, Sindikat je već pozvao sve pripadnike Vojske Srbije da ne potpišu izjavu kojom daju saglasnost za "privremeno oduzimanje" svojih privatnih mobilnih telefona, jer je to njihovo lično pravo, i zbog toga ne mogu snositi nikakve sankcije.
Naređenje je dato "pod izgovorom zaštite tajnih vojnih podataka" što, navodi Sindikat, nikako nije osnov za takvu naredbu jer se tajni vojni podaci već štite zakonima i Krivičnim zakonikom koji jasno propisuje slučajeve koji se sankcionišu ukoliko neko te podatke ugrozi ili učini dostupnim trećim licima. Sindikat to naređenje ministra odbrane Aleksandra Vulina vidi kao "još jednu u nizu zloupotreba službenog položaja" i prekoračenje službenih ovlašćenja, kao najgrublje kršenje osnovnih ljudskih prava, sloboda i privatnosti pripadnika Vojske.
Zakonom je propisano da samo policija u ovom slučaju vojna, pod rukovodstvom i uz odobrenje tužioca ili suda, i ako su za to ispunjeni određeni zakonski uslovi, može privremeno oduzimati predmete poput mobilnog telefona, naveo je Vojni sindikat Srbije. Ti uslovi u slučaju sporne naredbe ministra odbrane "svakako nisu ispunjeni i predstavljaju prevaru zaposlenih u Vojsci da izvrše naredbu ministra i daju saglasnost da budu sutra i prisluškivani, a njihovi lični podaci zloupotrebljeni", upozorava Sindikat u saopštenju.
Ministarstvo odbrane: Naređenje Vulina o zaštiti tajnih podataka zasnovano na zakonu
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je večeras da je naređenje ministra Aleksandar Vulina o merama zaštite tajnih i službenih podataka i dokumenata zasnovano na Zakonu o tajnosti podataka i Zakonu o Vojsci Srbije i da se njime bliže uređuje način korišćenja telekomunikacionih uređaja u prostorijama u kojima se obrađuju i čuvaju tajni vojni podaci.
"U slučaju nepoštovanja tog naređenja nadležni organi primenjivaće Zakonom propisane mere", navodi se u saopštenju ministarstva prosleđenom povodom, kako je navedeno, "netačnih i zlonamernih tvrdnji Vojnog sindikata Srbije, a radi istinitog obaveštavanja javnosti".
Kako se ističe, primena mera zaštite tajnih podataka i dokumenata uobičajena je u svim armijama sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Mastodont
Znali ste za red i to vam je otprilike bila jedina sličnost s ozbiljnom vojskom.
Jacovitti
Bill
Prvo Vojska predaje telefone (da se vidi ko tu šta…), onda sledi Policija. Time su pod kontrolom drži sva komunikacija ova dva segmenta sa ostatkom sveta. Slede javni sektor, zdravstvo, školstvo… Onda su na redu penzioneri i nezaposleni. Time bi kontrola bila stoprocentna…
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar