Iz alimentacionog fonda isplate nesavesnih roditelja

Komisija za izradu Građanskog zakonika završiće posle 12 godina rada do kraja ove godine posao i Prednacrt zakonika trebalo bi do decembra da bude predat Ministarstvu pravde.
Iz alimentacionog fonda isplate nesavesnih roditelja
Foto: Pixabay

U toku je sistematizovanje svih predloga u okviru 2.838 zakonskih članova i opredeljenje za jedno od 525 alternativnih rešenja. U Komisiji kažu da su sve slične kodifikacije u svetu rađene dve-tri decenije, a i Zakon o obligacionim odnosima, koji ove godine puni četiri decenije i spada u naše najbolje propise pisan je punih 16 godina. Komisija se sastaje svake nedelje i ogroman deo posla je već završila, ali su joj ostali još neki delovi. Između ostalog deo o porodičnim odnosima, koji je otvorio neka od najosetljivijih pitanja: zabrana fizičkog kažnjavanja deteta, treba li Srbiji surogat materinstvo, može li se sklopiti samo crkveni bez građanskog braka, otvara li se put za istopolne zajednice....

Od svih nedoumica u vezi sa porodičnim odnosima, zasad je jedino izvesno da će u Zakoniku ostati zabrana fizičkog kažnjavanja dece.

Kako saznaju Novosti, članovi komisije saglasni su i da bi trebalo da ostane alimentacioni fond. Preko njega bi država pomagala mališanima iz razvedenih brakova, čiji nesvesni roditelji ne plaćaju uopšte ili retko plaćaju alimentaciju. Naravno, država bi naknadno gonila roditelje neplatiše i od njih namirivala dugove.

Interesovanje javnosti izazvli su i članovi o lišenju poslovne sposobnosti, odlučivanju o stavljanju pod starateljstvo, uvođenju nepotpunog usvajanja, zajedničkoj imovini supružnika, procesnim pravilima o porodičnim sporovima. Tokom jednoipogodišnje javne rasprave ostala su podeljena mišljenja o uvođenju prava na eutanaziju, profesionalnoj odgovornosti lekara ili drugog medicinskog osoblja, kao i odgovornosti za štetu od terorističkih akata.

Na deo GZ koji se odnosi na porodične odnose, kažu u Komisiji, stigao je veliki broj komentara, ali ništa manje nije stiglo ni na deo o imovinskim odnosima.

"U toku je važan deo čitanja Zakonika, a to je uklanjanje alternativnih rešenja. To je mučan proces jer mnoge od alternativa su zagonetke na raskrsnici, često su oba puta legitimna i valjana,ali je teško opredeliti se jer u određenom trenutku ne može se sagledati koje sve konsekvence će izabrani put doneti", kaže član Komisije Miodrag Orlić

On primećuje da, ukoliko su valjani, građanski zakonici dugo traju. U Francuskoj je GZ, recimo, nastao 1804. i više od 200 godina su generacije živele i uređivale međusobne odnose na osnovu njega. Takođe konstatuje da je ovo vreme kodifikacija i da su mnoge zemlje oko nas, kao Mađarska, Rumunija ili Češka, kao i one daleko od nas (Argentina i Brazil), nedavno donele građanske zakonike. Neke druge države su, pak, donosile zakonike u više faza, kao npr. Rusija, Holandija ili Kvebek.
 
"GZ uspostavlja pravila među pojedincima i pravnim licima. Ljudi ta pravila prihvataju sa prirodnom obaveznošću, kao da se samo po sebi podrazumeva. Recimo, ako ste u restoranu naručili jelo, morate ga platiti; ako ste od nekog pozajmili novac, morate ga vratiti; ako ste nekome prouzrokovali štetu, morate je naknaditi. Ova utemeljena pravila bila su narušena posle Drugog rata, a naš zadatak je da ih sada izgradimo tako da budu u kontinuitetu sa poretkom koji smo imali, ali u modernizovanom obliku", kaže  Orlić.
 
Građanski zakonik sastoji se iz pet celina: opšteg dela, porodičnih odnosa, nasleđivanja, stvarno-pravnih i obligacionih odnosa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bahati bez problema

    27.03.2018 08:59
    Čestiti sa većim problemom
    Centri za socijalni rad se plaše bahatih roditelja i njihovu decu će sada izdržavati taj fond.
    Čestiti roditelji će i dalje plaćati uredno za minimalno viđanje dece, jer na njima zaposleni u centrima pokazuju svoju moć da odlučuju o jako bitnim životnim pitanjima kakva su porodični odnosi.
    Za zaposlene u centrima bi uveo kriterijum da moraju da su u braku i da imaju najmanje troje dece koja nemaju problema sa školom, društvom i porocima.
    Znam da ne bi imao ko da radi, ali tada ne bi bilo nakaznih odluka od onih koji se ničim nisu potvrdili i nemaju pozitivna iskustva u braku i roditeljstvu, a baš o tome odlučuju kod drugih.
  • B

    27.03.2018 08:20
    Kako se
    Ovde ne jave razne NVO da vidimo koliko su muškarci diskriminisani u celoj priči.
  • Jasmina

    27.03.2018 07:58
    Slucajno
    Upoznala sam zenu, koja je robijala zbog ne plaćanja alimentacije.Gospodo draga, hapsite oceve, koji izbegavaju, ne samo ne plaćanje alimentacije za svoju decu, nego i one koji NE PRIZNAJU OČINSTVA! MOLIM, DA DRŽAVA POSEBNO OBRATI PAŽNJU NA TAKVE KRIMINALCE! HVALA

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija