Građani Srbije koji imaju pravo na dobijanje mađarskog državljanstva mogli bi da imaju problema pri podnošenju zahteva. Naime, da bi se podneo zahtev, neophodno je priložiti i izvod iz matične knjige rođenih, ali je nemoguće dobiti dvojezični izvod.
Zamenica pokrajinskog ombudsmana, Eva Vukašinović, rekla je za "Dnevnik" da je ovo pokazatelj da Srbija krši ne samo zakone, već i svoj Ustav.
Otkako su u opticaju stalni obrazci, izvod je moguće dobiti samo na srpskom jeziku i ćirilici. To znači da građani koji žele mađarsko državljanstvo moraju dodatno da plate prevođenje dokumenata.
Pored toga, Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu donelo je model kako treba da izgleda izvod, prema kojem se na prvoj strani nalazi tekst na srpskom jeziku i ćirilici, a na poleđini se nalazi tekst na manjinskim jezicima. Prema zakonu, tekst se ispisuje prvo na srpskom, a ispod, istim slovima i veličinom, na jeziku nacionalne manjine.
Komentari 32
Piplfoks
USTAV:
Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava.
ZAKON O SLUŽBENOJ UPOTREBI JEZIKA I PISAMA:
Na područjima Republike Srbije na kojima žive pripadnici narodnosti u službenoj
upotrebi su, istovremeno sa srpskim jezikom i jezici i pisma narodnosti, na način
utvrđen ovim zakonom.
Službenom upotrebom jezika i pisama smatra se naročito upotreba jezika i pisama u:
4) izdavanju javnih isprava, kao i drugih isprava koje su od interesa za
ostvarivanje zakonom utvrđenih prava građana.
Da ne dužim, ima toga još mnogo...
Ustav služi da se njime utvrde najosnovnije odredbe, a ne da neznalice steknu utisak da se razumeju u pravo.
Lehel
Samo da Vas pitam nešto, kako bi ste se osećali kad bi vam u ličnu ili u pasoš ime ispisali ovako: SZALAJCSANIN umesto Salajčanin?
Ne bi ste se baš radovali, jelda?
E pa to je problem sa kojim se susreću manjine! To je najprostije kršenje ljudskih prava!
I da, u južnoj srbiji je 90% imena sela i gradova ispisano SAMO LATINICOM (to kažem iz ličnog iskustva, puno sam putovao po tom regionu)!
istorijsko NE 2006.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar