Kako izveštava N1, izgled menja i kompletan Savski trg, ali će pre rekonstrukcije trga, Železnička stanica morati da se izmesti u stanicu Prokop. Izmeštanje čeka i spomenik žrtavama rata 90-ih godina.
Visok 15 metara, težak 60 tona i vidljiv čak sa Trga Slavija - to je budući spomenik Stefanu Nemanji koji će se nalaziti na sredini Savskog trga. Jedan od dvojice autora spomenika, arhitekta Petar Arsić objašnjava da su se on i ruski vajar Aleksandar Rukavišnjikov odlučili za ovakav izgled spomenika - za realističnu, a ne apstraktnu figuru Stefana Nemanja - jer je tako zahtevao konkurs.
Postament nije klasičan, već je zamišljen kao napukli vizantijski šlem, iz kog se pomalja vladarsko žezlo. Spolja su prikazane dve najznačajnije zadužbine Stefana Nemanje – Studenica i Hilandar.
"Ono što je bitno i što ga odvaja od klasičnih spomenika i čini savremenim, to je što je on na liniji prvokacije korisnika da kod njega dolaze, da u njega ulaze, da se u njemu obaveštavaju, s obzirom na to da će ovaj baldahin s unutrašnje strane imati niz reljefa sa prikazima iz Nemanjinog života i srednjovekovne Srbije", kaže Arsić za N1.
Sledi rekonstrukcija celog Savskog trga. Od zgrada - ostaju sve: zgrada Pošte najverovatnije se renovira, a zgrada Železničke stanice pretvara u muzej srednjevekovne Srbije. Nešto se ipak uklanja - spomenik žrtvama rata od 1990 - 1999. koji se izmešta. Pre šest godina, projektom uređenja platoa na Savskom trgu sa ovim spomen obeležjem rukovodio je profesor Arhitektonskog fakulteta Mihajlo Timotijević, koji je danas u penziji.
"Mislim da je velika sramota, pre svega za našu sredinu, da se toliko dugo planira mesto za jedno spomen obeležje, društvo smogne snage da to izvede, a onda se za nekoliko godina kaže da će se naći drugo mesto. Mene je sramota takve odluke", navodi Timotijević.
Simpatije profesor nema ni za novo uređenje Savskog trga, a posebno ne za izgled spomenika Stefanu Nemanji na kom je, konstatuje, previše detalja, zbog čega je jedan od mnogih koje je spomenik podsetio na one u Skoplju.
"Što se mene tiče, svakako neprimeren današnjem vremenu i nekako kao da odlazimo u istoriju, ja svakako ne bih bio za ovakvu skulpturu", ocenjuje Timotijević.
Kritike na račun spomenika Stefanu Nemanji stigle su i do autora, koji takođe o makedonskim skulpturama nemaju reči hvale.
"Arhitektura i struka nisu uspele da se izbore s tim naopakim tendencijama, međutim ne bih ja nikakvu sličnost nalazio... ja je ne vidim", kaže Petar Arsić.
Spomenik Stefanu Nemanji biće izrađen u Rusiji, a potom transportovan u Srbiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Persida
Prodaj stan u gradu i kupi kućicu na selu i neku tebi dovoljnu njivu, pa radi i zaradi, a nemoj ovde da palamudiš kako radiš dva posla i ne možeš da preživiš.
Vrati se odakle si došao u Novi Sad, ako nisi sposoban da preživiš u njemu.
Mani tu patetiku, jer ovde na selu ima posla za sve koji hoće da rade.
To ti je pametnije od tvog hejterisanja po gradskom autobusu.
Mali djura
Da se razumemo, radim dva posla u Srbiji, kako bih prehranio porodicu plus sto mi i supruga radi, autobus mi je mesto gde procitam i napisem komentar za gluposti na koje nasi politicari trose moje I tvoje novce. Tako da ako ti se neko vredja uzmi ogledalo pa se dobro pogledaj. Pisem ovo sa punim punim pravom. Jer se ja jos secam kako se moze lepo ziveti.
Banaćan
Gde ste ove lude naprednjake vi prozvali po ovom pitanju, pa oni su za 5,5 godina uradili bar 1000 puta više za zdravstvo nego vi za sve vreme vaše bolesne vladavine.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar