Pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Nenad Miloradović, kaže za Tanjug da novi zakon jasno definiše i mogućnost da inostrani ulagač bude deo Odbrambene industrije Srbije (OIS) kao i na koji način strani kapital može da uđe u državna vojna preduzeća.
"Zakon definiše mogućnost da strani ulagač osnuje kompaniju koja proizvodi naoružanje i vojnu opremu. Strani ulagač mora da ima jasnu strategiju investiranja, prethodne reference, kao i da se njegovi planovi uklapaju u odbrambenu strategiju države", kaže Miloradović.
Podseća da je i do sada postojala mogućnost učešća stranog kapitala u vlasništvu državnih preduzeća, ali da zakon nije bio potpuno precizan.
Novi zakon omogućava i da strana kompanija može biti manjinski partner državnim namenskim kompanijama sa 49 procenata u vlasništvu.
Strane investicije u namenskoj industriji su inače već prisutne, poput preduzeća "Lorens Valter Srbija" koja je u potpunosti u stranom vlasništvu, zatim "Patrimons Automotiva" koja je uložila novac u kruševački 14. oktobar.
U Srbiji 55 proizvođača naoružanja
U Srbiji je pored osam preduzeća iz grupacije OIS, registrovano još 55 proizvođača naoružanja i vojne opreme od koji su 42 u privatnom vlasništvu.
"Država ima strategiju po kojoj raste broj tih preduzeća i koja definiše kako da se ojačaju kompanije bez obzira na vlasništvo i oblik kapitala", objašnjava Miloradović.
Od ukupno 213 preduzeća koja se bavi izvozom naoružanja i opreme, njih 63 su i proizvođači, a zapošljavaju 20.000 radnika.
Miloradović kaže da ono što govori "u prilog žilavosti namenske industrije", je to što je ona iz sopstvenih prihoda uspela u proteklih pet godina da investira 114 miliona evra za obnavljanje tehnologija. Vrednost ugovorenih poslova osam preduzeća namenske industrije iznosila je prošle godine 696 miliona dolara, a visina izvoznih dozvola u 2017. godini dostigla je 888 miliona.
Predviđena su i nova ulaganja pa je zato Vlada odlučila da godišnje investira 60 miliona evra u odbrambenu industriju i ustanove Ministarstva i Vojske, kaže Miloradović.
Miloradović navodi da će preduzećima namenske (OIS) do kraja godine priključiti još tri.
"Predviđa se tehnološko grupisanje preduzeća, ali za sada još nije odlučeno da li će biti konzorcijum ili neki drugi oblik spajanja", objašnjava Miloradović i precizira da je reč je o grupama industrije municije, industrije elektronskih i avio komponenti kao i industrije terenskih vozila i naoružanja.
Inače, u osam preduzeća namenske industrije radi oko 11.600 ljudi, a Miloradović očekuje da će broj zaposlenih do kraja godine u ovim preduzećima preći cifru od 12 hiljada. Dodaje da se samo na ima poreza i doprinosa zaposlenih u namenskoj industriji poslednjih pet godina, u budžet Srbije slilo oko 40 milijardi dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Brener
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar