Ovaj nedavno objavljeni nacrt izmena, koji se nalazi u fazi javne rasprave, predviđa izuzeće za privredna društva u kojima država, pokrajina ili lokalna samouprava ima većinski udeo u osnivačkom kapitalu ili je većinski akcionar.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, ističe da ove izmene imaju "korupcioni potencijal".
"Subjekti koji se izuzimaju, državna preduzeća, raspolažu ogromnim javnim resursima i bilo je sasvim logično što su određene informacije o njihovom radu u praksi izazivale veliko interesovanje javnosti. Sasvim izvesno će predloženo rešenje naići na brojne, sasvim osnovane kritike sa stanovišta korupcijskog potencijala. Pogotovo što su svi ti subjekti i do sada imali mogućnost da pod uslovima utvrđenim u zakonu "zaštite" ono što je zaista poslovna tajna. Predloženim rešenjem neko izgleda želi da im obezbedi da ih javnost uopšte ne može uznemiravati", kaže Šabić za
Danas, uz napomenu da nacrt predviđa i neke pozitivne pomake, poput obuhvatanja nekih novih subjekata kao što su notari.
Ministarstvo državne uprave koje je izradilo nacrt zakonskih izmena je kao razlog za tu promenu istaklo želju da se ovi privredni subjekti izjednače sa konkurentima na tržištu. Obavezom da dostavljaju informacije od javnog značaja ovim preduzećima se narušavalo ustavno načelo jednakosti u poslovanju "te ta društva nisu pod pod jednakim uslovima mogla da učestvuju u tržišnoj utakmici sa svojim konkurentima, odnosno time je smanjivana njihova sposobnost poslovanja na otvorenom tržištu".
Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, iako priznaje da postoje izvesne informacije koje ne bi trebalo deliti sa javnošću, ne smatra da je izuzeće preduzeća u kojima država ima vlasništvo opravdano.
"U privatnom sektoru angažovana je lična imovina. Međutim, u preduzećima u kojima država ima udeo u vlasništvu koristi se novac građana. Neki podaci koji mogu da utiču na konkurentnost bi i trebalo da ostanu tajni, ali bi svi ostali podaci o poslovanju morali da budu potpuno transparentni. Njih bi trebalo javno objavljivati, sve i da nema zahteva poverenika", kaže Savić, uz opasku da bi mnogo bolje zakonsko rešenje bilo decidno navesti u kojim slučajevima preduzeća ne moraju da objave podatke.
Slične primedbe je i na poslednjoj javnoj raspravi uputio i predstavnik Transparentnosti Srbija, ističući da u postojećem zakonu već postoje mogućnosti da se zaštite legitimni interesi ovih preduzeća kada oni mogu biti ugroženi obelodanjivanjem informacija za koje su zainteresovani i njihovi konkurenti. Potrebno je samo da ti interesi budu valjano obrazloženi i da budu zasnovani na pravnim osnovima koje je zakonodavac prepoznao, navodi se u komentarima na nacrt koje je objavila Transparentnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
proka
Kać
Animal Farm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar