Kako saznaju
"Novosti" u Ministarstvu zdravlja, do kraja godine iz opticaja će potpuno biti izbačeni štampani recepti.
Od subote, 31. marta, e-recept je uveden na teritoriji čitave Vojvodine, pa se sada terapija tako podiže u ukupno 2.789 apoteka. U Beogradu se terapija na e-recept propisuje u domovima zdravlja, Gerontološkom zavodu i studentskoj poliklinici, a u ostalim delovima Srbije zasada u ukupno 42 ustanove.
Kako kažu u Ministarstvu zdravlja, do sada je izdato 14.859.360 terapija. Od tog broja, oko milion terapija izdato je za hronične bolesti.
Elektronski recept ima isti rok važenja kao i papirni - sedam dana, a izuzetak su jedino antibiotici, za koje recept važi tri dana i lekovi sa D liste koje pacijent može da podigne u roku od 30 dana.
Terapija za hronične bolesti propisuje se za šest meseci, što je jedna od prednosti novog načina propisivanja i izdavanja lekova, jer hronično oboleli više ne moraju svakog meseca kod izabranog lekara po recepte.
Iako je procedura jednostavna, u apotekama kažu da ima pacijenata koji zaborave datum izdavanja, zakasne da podignu lek, a to znači da vanredno moraju kod izabranog lekara.
"Izabrani lekar sad kroz sistem ima povratnu informciju o realizaciji recepta i tako može da vidi da li se pacijent pridržava propisane terapije, odnosno da li je podiže", dodaju u ministarstvu.
Jedan od ciljeva uvođenja e-recepta bio je da se smanje posete lekarima motivisane samo formalnim podizanjem recepata. U ministarstvu zaključuju da su zadovoljni početnim rezultatima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
hahahah
Banja
stasa
Vidi mladicu, devojko.....takve nebuloze ,ako vec ne zna nesto kontstruktivno i pametno da napise, to moze samo Sega-Mega bot.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar