Svaki četvrti brak u Srbiji završi se se razvodom, godišnje se sklopi oko 36.000 brakova, a razvede oko 9.000. Srbija je po odnosu broja venčanja i razvoda (25 odsto) u donjem evropskom domu, daleko od proseka Evropske unije (44 odsto), a pogotovo od "šampiona po razvodima" - Portugalije, gde je odnos sklopljenih i razvedenih brakova čak 71 odsto brakova.
Dosta komplikovana i skupa procedura, ali i očuvan patrijarhalni moral neki su od razloga zašto je stopa razvoda u Srbiji ipak među nižim u Evropi, piše "Blic". Mnogi parovi zbog toga nikad se zvanično ne razvedu, već žive rastavljeno, iako su formalno u braku.
Advokat
Dragan Milić kaže za
"Blic" da se tako u Beogradu na razvod čeka po nekoliko meseci ako među supružnicima nema dogovora.
"Koliko će trajati brakorazvodna parnica, zavisi od toga da li je u pitanju sporazumni razvod ili među supružnicima nema dogovora. Ukoliko bračni par ima zajedničku decu, obavezno je i mišljenje centra za socijalni rad, a to može da potraje i do šest meseci. Taj vremenski okvir se odnosi na sporazumni razvod. Međutim, ukoliko nema saglasnosti, volja i postupak se vodi po tužbenom zahtevu jedne strane, izvodi se više dokaza, odlučuje se o starateljstvu, visini alimentacije, a to može da potraje i duže od šest meseci", objašnjava Milić.
Cena advokatskih usluga po tarifi je 16.500 za tužbu i svaki obrazloženi podnesak, izlazak na ročište je 18.000, ukoliko je odloženo 9.750, a žalba 33.000 dinara.
Sudska taksa za podnošenje sporazumnog razvoda iznosi 1.950 dinara i ona se deli na dva dela, te je supružnici plaćaju po pola. U slučaju da postoji zajednička imovina, cena overe potpisa na sporazumu određena je prema zvaničnoj tarifi notara, koja se procenjuje u odnosu na vrednoste imovine. Sudska taksa za podnošenje tužbe za razvod braka iznosi 2.660 dinara.
Beograđanka M. M. kaže da se razvod odužio na šest meseci jer sa suprugom ne može da se dogovori o podeli imovine.
"Tužila sam supruga za razvod jer sam prevarena više puta, što on negira. Imamo dvoje dece, i on i ja tražimo starateljstvo, kako će se završiti, niko ne zna. U braku smo stekli stan, pa sad prebrojavamo svaku čašu, svaku kašiku, pa čak i pločice u kupatilu i kuhinji. Ni to nije problem, problem nastaje kada stan niti želi da ustupi, niti da ga prodamo pa podelimo novac, i ko zna koliko će ovo još da traje", objašnjava ona za "Blic".
Na razvod se čeka i u Nišu, nešto kraće nego u Beogradu, pošto se partneri sporazumno mogu razvesti jednim ročištem, ali u proseku se sve završi za tri do četiri meseca.
"Razvodi se mogu završiti i kod notara, i veoma je bitno da je u pitanju sporazumni razvod. Sve zavisi i od toga da li se deli samo imovina ili i starateljstvo nad decom, što produžava proces ispitivanja kod centra za socijalni rad i ostalih institucija da bi se dete poverilo roditelju", kaže Aleksandra Marković, advokatska saradnica.
Slično je i u Novom Sadu, gde se razvod može završiti za mesec dana. Međutim, ako se deli imovina i određuje starateljstvo nad decom, onda se brakorazvodne parnice oduže i do osam meseci.
Prosečan brak u Srbiji traje između 10 i 15 godina. Prema rečima psihologa, razlozi za rastavu su uglavnom prezasićenje, nesuglasice, novčani problemi i emocionalno udaljavanje partnera. Brakovi koji traju kraće, recimo do pet godina, obično se završavaju razvodom ukoliko par u tom periodu nije mogao da dobije dete.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
srecno razveden
Evo ovako:
"možda da si prvo pitao,razgovarao"
A da je ona pitala, razgovarala umesto sto je godinu dana odlazila na seks, sa razvedenim covekom kod njega kuci a on zivi sa njegovim roditeljima jer je prokockao stan?
Mozda je ona bacila 23 godine braka kroz prozor? A?
"ta prevara je mogla biti i poziv u pomoć"
pa kome se obratila za pomoc? Ljubavniku ili meni, a za to vreme pakao kuci, stalno inicira svadju i sa mnom i sa decom, vec smo bili na ivici svi kad je trebalo da se vrati kuci sa posla i deca i ja, pitaju ju deca, mama sta ti je?
Kaze da se zaljubila... ok ljudi smo, pomilovao sam je po glavi i pozeleo srecu i podneo zahtev za razvod braka...
Eno je kod mame, ne zivi sa ljubavnikom, zasto, ne znam niti me interesuje, kaze da ce se ubiti ako se ne pomirimo.
Potrazi pomoc i ostavi nas na mirtu. Deca su sa mnom i super nam je, mir bez svakodnevnih svadja...
Shimmy
Danas brak jos uvek ima neku ulogu u zastiti dece, jer deca koja zive u domacinstvu gde pod istim krovom zive dva roditelja imaju bolje sanse nego deca o kojim se stara samo jedan roditelj.
Brak je danas institucija koja je korumpirana. Obesmisljen izjednacavanjem vanbracne i bracne zajednice. Omogucavanje pojedincima istih prava kao da su u braku iako formalno nisu, obesmisljava citav tradicionalni pristup toj instituciji.
Muskarci vise nemaju interes za ulazak u brak, pogotovo sa visokom stopom razvoda i ogranicenim "rokom trajanja". Primetno je opadanje zasnivanja ove institucije na zapadu.
Brak je stara institucija ali realni kriterijum nikad nije bio iskljucivo ljubav niti ce biti. Zene traze partnere koji su finansijski, intelektualno i edukativno u istom ili visem rangu u odnosu na njih i ostale muskarce. Muskarci traze zene po kriterijumu vitalnosti i reproduktivnosti. Jako malo (ako uopste) primera ima gde muskarac ozeni puno stariju zenu, ili zena stupi u brak sa siromasnijim muskarcem koji ima nizi nivo obrazovanja.
Dakle kriterijumi se nisu promenili, svi i dalje biraju isto, ali jeste realno stanje obrazovanja muskarac i zena
@srecno razveden
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar