Nacionalnom registru izvora zagađivanja prošle godine dostavljeno je 23.000 izveštaja, 8.000 više nego pre tri godine. Od ekološke takse naplaćeno je 10 milijardi dinara. Petina tog iznosa otišla je na naknade za reciklažu.
Direktor agencije Filip Radović za "Kurir" kaže da kažnjavanje nije cilj Agencije, ali da će ono biti preduzeto protiv svih koji ne ispune svoju obavezu.
"Uvidom u informacioni sistem Nacionalnog registra izvora zagađivanja, do 31. marta 2018. podatke nije dostavilo približno 6.200 pravnih lica i preduzetnika koji Agenciju izveštavaju po različitim osnovama. U toku aprila Agencija će Prekršajnom sudu u Beogradu dostaviti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv svih koji nisu ispunili svoje obaveze. Cilj Agencije nije da po svaku cenu kazni preduzeća koja nisu dostavila izveštaje, već da dobije relevantne podatke. Dostavljeni podaci su veoma važni za pravilno upravljanje životnom sredinom na svim nivoima vlasti, od republičkog do lokalnog", navodi Rasdović.
Predsednik Prekršajnog suda u Beogradu i Udruženja sudija prekršajnih sudova Milan Marinović kaže za RTS da je protiv pravnog lica propisana novčana kazna od 500.000 do milion dinara, za odgovorno lice u tom pravnom licu od 25 hiljada do 50 hiljada dinara, za preduzetnike od 250 do 500 hiljada dinara. Međutim, to nije jedina sankcija, i kako kaže, zakonom je predviđeno da može biti izrečena i zaštitna mera pravnom licu zabrana da vrši određene delatnosti.
Posle otkrivanja više lokacija sa opasnim otpadom Ministarstvo zaštite životne sredine pokrenulo je inicijativu za pooštravanje kazni za ekološki kriminal.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar