Građani za kompromis o Kosovu, većina nespremna na lična odricanja zbog očuvanja teritorije

Građani su svesni da Srbija nema moć na Kosovu i Metohiji i većina njih kao realnu budućnost vidi nezavisnost Kosova, dok kao najbolje rešenje vide suštinsku autonomiju u okviru Srbije, iako nisu spremni na lična odricanja u tom cilju, pokazuje istraživanje Fondacije za otvoreno društvo.
Građani za kompromis o Kosovu, većina nespremna na lična odricanja zbog očuvanja teritorije
Foto: Pixabay
Predstavljajući rezultate istraživanja, predstavnik Ipsos stratedžik marketinga Srđan Bogosavljević kazao je da građani nemaju čvrste i konzistentne stavove o Kosovu i Metohiji, već da na njih utiču pojedinačni događaji i emocije, ali i stavovi okoline.
 
"Kosovo je užasno eksplozivna tema koja nije prioritet dok se tamo nešto ne dogodi. Građani kažu da su nizak standard ili nezaposlenost prioriteti, dok 59 odsto ispitanika ne prati teme o Kosovu", naveo je Bogosavljević na predstavljanju rezultata istraživanja u beogradskom Medija centru.
 
On je kazao da je za 60-ak istraživanja stavova građana o Kosovu koje je Ipsos stratedžik marketing sproveo za 21 godinu, "najšokantnije to što nema šokantnih novina".
 
"Ono što vidimo kroz ta istraživanja je da postoji mnogo stabilnija nestabilnost u stavovima građana nego bilo šta drugo", naveo je Bogosavljević dodajući da nedostaje ozbiljna i argumentovana rasprava o mogućim rešenjima statusa Kosova i Metohije.
 
Predstavljajući rezultate, Bogosavljević je naveo da po petina građana veruje da će Kosovo postati nezavisno u budućnosti, odnosno da će se trenutno stanje održati, dok 11 odsto ispitanika smatra da je najbolje rešenje ostanak Kosova u sastavu Srbije kao suštinske autonomije, iako ne znaju šta ona podrazumeva.
 
Upitani da li Srbija treba da se drži procesa evrointegracija po cenu priznanja nezavisnosti Kosova, 42 odsto ispitanika je navelo da je Kosovo izgubljeno i da se treba fokusirati na evrointegracije, dok 36 odsto građana smatra da Srbija nema nikakve koristi od EU i da ne treba da pravi kompromise po pitanju Kosova.
 
"Raste procenat građana koji nisu skloni kompromisu oko Kosova, ali generalno mali broj je spreman na lično odricanje zarad očuvanja Kosova u sastavu Srbije, pri čemu građani koju su spremni na tu žrtvu u prvom redu navode da bi prihvatili ukidanje Šengena ili život sa trenutnim ekonomskim standardom zarad očuvanja Kosova", kazao je Bogosavljević.
 
Istraživanje je pokazalo i da 40 odsto građana smatra da bi priznanje nezavisnosti Kosova vodilo daljem rasparčavanju Srbije ali i da je za dve trećine ispitanika, ako bi Kosovo ostalo u sastavu Srbije, neprihvatljivo da predstavnici Albanaca budu na visokim državnim funkcijama.
 
Više od 40 odsto anketiranih veruje i da bi političar koji bi priznao da je Kosovo izgubljeno pokazao veliku hrabrost i stekao poštovanje naroda, ali većina ispitanika smatra i da bi to bilo njegovo "političko samoubistvo".
 
Upitan kako bi se građani izjasnili na eventualnom referendumu o rešenju statusa Kosova i Metohije, Bogosavljević je kazao da u slučaju da referendumsko pitanje bude jasno i precizno definisano, ne postoji podrška da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
 
Izvršna direktorka Fondacije za otvoreno društvo Jadranka Jelinčić ocenila je da građanima nedostaje mnogo podataka na osnovu kojih bi mogli da zauzmu konzistentan stav o rešenju statusa Kosova i Metohije.
 
"Građanima nije jasno šta Srbija želi i koji su njeni dugoročni planovi po pitanju Kosova, šta je cilj i kako se može ostvariti", rekla je Jelinčić.
 
Po njenim rečima, građani ne znaju koliko Kosovo i Metohija koštaju Srbiju, kako i koliko se može zaraditi od resursa na Kosovu, niti kako žive Srbi na toj teritoriji, posebno većina južno od Ibra.
 
"Građani ne znaju ništa ni o sadržaju, ni o posledicama rešenja koje se nude, ne znaju šta normalizacija odnosa u skladu sa Briselskim sporazumom podrazumeva. To služi malo na čast političkim elitama koje su vladale Srbijom od početka dijaloga u Briselu i rečitije govori o njihovoj odgovornosti nego mesto Srbije na raznim svetskim indeksima", kazala je Jadranka Jelinčić.
 
U terenskom istraživanju koje je Ipsos sproveo od 17. do 27. decembra 2017. godine, učestvovalo je 1.045 ispitanika sa teritorije Srbije bez Kosova i Metohije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zrb

    25.03.2019 02:18
    Dubrovnik republika
    a da malo pricamo o dubrovnik republika ili samostalna istra?
  • Tunel i svetlo

    20.04.2018 10:12
    Mnogo važnije od toga što je Kosovo teritorija na koju Srbija pretenduje, je činjenica da tamo ima oko dva miliona živih bića ljudskog roda. Dva miliona ljudskih duša. Zašto se na taj način ne govori o Kosovu? Stalno se debatuje sa nekog vojničkog aspekta. Da li neko želi da ima nove živote na savesti? Trebalo je i takvo pitanje postaviti u anketi, pa bi videli procenat ratnički raspoloženih. O teritoriji Kosovo u sastavu Srbije je trebalo misliti pre oko sto godina. Gde je tada bila pamet i vidovitost srpskih mudrijaša? A da, neko drugi je kriv, zaboravih omiljeno opravdanje. Sada treba imati pameti i dalekovidosti da se sačuva ovo što imamo. Da li neko ima viziju razvijene, bogate i zadovoljne Srbije, u kojoj svaki region ima široku autonomiju i odličnu saradnju sa ostalim delovima države?
  • срамота

    20.04.2018 08:21
    Нек призна бугојно и окане се Космета

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija