Sve deponije u Srbiji će biti zatvorene, umesto njih 27 centara za upravljanje otpadom

Sve postojeće deponije u Srbiji biće zatvorene i sanirane, i biće izgrađeno 27 regionalnih centara za upravljanje otpadom, kažu u Ministarstvu zaštite životne sredine.
Sve deponije u Srbiji će biti zatvorene, umesto njih 27 centara za upravljanje otpadom
Foto: Pixabay
Cilj je, kažu nadležni, da otpad "postane resurs" i da prestane njegovo deponovanje, odnosno, da ono bude minimalno.
 
Pomoćnik ministra zaštite životne sredine Filip Abramović objašnjava da je Strategijom koju je vlada usvojila pre osam godina predviđeno formiranje 27 regionalnih centara za upravljanje otpadom. Trenutno se, kaže Abramović, radi revizija tog dokumenta kako bi se utvrdilo dokle se odmaklo u tom poslu i kako bi se obezbedili uslovi da se pokrenu centri za upravljanje otpadom, kao i njihova brža izgradnja.
 
"Radimo ne samo promenu regionalizacije, nego i reviziju samih rešenja koja su tada bila predložena kako bi, u sklopu novih iskustava, tehnologije i trendova, na najbolji način taj posao organizovali kako bi budući regionalni centri bili trajna rešenja za upravljanje otpadom u Srbiji", kaže Abramović.
 
Sve što se radi, radi se kako bi se stanje životne sredine u Srbiji maksimalno poboljšalo, ocenjuje on, i ističe da će centri biti organizovani po najvišim evropskim i svetskim standardima.
 
Najveći takav regionalni centar biće u Beogradu, imaće ga i Subotica, dok je u toku nalaženje rešenja za centar Banjica kod Prijepolja, Priboja i Nove Varoši, a traži se rešenje i za centar Halovo kod Zaječara.
 
Abramović kaže da će nastojati da se ceo posao pokrene u što kraćem roku jer smatra da se izgubilo previše vremena.
 
Zakonom je, objašnjava, predviđeno da komunalnim otpadom upravljaju lokalne samouprave, odnosno, budući regionalni centri za čiju izgradnju su potrebna velika sredstva. Izvori finansiranja mogu biti različiti, objašnjava Abramović, i navodi da je Beograd to uradio kroz javno-privatno partnerstvo, a Subotica preko IPA fondova.
 
Ministarstvo će, poručuje Abramović, pomoći lokalnim samoupravama da nađu najbolje modele i izvore finansiranja za izgradnju regionalnih centara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    21.04.2018 23:08
    /
    koji q ste one van kruga4 obavezali da kupuju plasticne kante za smece u prethodnoj bitci za ekologiju
  • Sanja

    21.04.2018 21:36
    Deponija
    A Novi Sad? Šta će biti sa našom velikom deponijom? Tu je na par stotina metara od nas!
    Horor! SMRAD NEIZDRŽIV! POMOZITE!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

U petak razgovori sa Rusima o NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u petak u Srbiju stići ruski eksperti sa kojima će se nastaviti razgovori o Naftnoj industriji Srbije (NIS) kojoj su SAD uvele sankcije.