Belgijski premijer uoči posete: Dolazim da ohrabrim evropski put Srbije

Belgijski premijer Šarl Mišel izjavio je da dolazi u Beograd da ohrabri srpske vlasti da sprovode reforme na putu evrointegracija, ali ne samo zbog ulaska u Evropsku uniju, već i na dobrobit građana.
U intervjuu agenciji Beta uoči sutrašnje posete, Mišel je rekao da Srbija mora nastaviti da unapređuje vladavinu prava, što obuhvata i slobodu medija, da bi napredovala ka članstvu u EU, ali i zbog ekonomskog rasta i privlačenja novih investicija.
 
Belgijski premijer je rekao da je njegova zemlja priznala nezavisnost Kosova, ali da želi da dublje razume pozicije Srbije i da razgovara o tome kako se dve strane mogu približiti normalizaciji.
 
Mišel je rekao da će sa srpskim zvaničnicima, pre svega predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić, razgovarati i o regionu "zato što je Srbija očigledno ključni igrač koji može umnogome doprineti postizanju trajnog mira, stabilnosti i napretku".
 
"Jasno, proces pristupanja Srbije EU će biti glavna tema. Želeo bih pažljivo da saslušam srpske stavove o tom procesu, u pogledu samita u Sofiji koji će potvrditi posvećenost EU evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Dolazim u Srbiju da ohrabrim srpske vlasti da sprovode reforme ne samo zbog evropskih integracija, već i u istinskom interesu srpskih građana", rekao je Mišel.
 
Šef belgijske vlade je rekao da njegova zemlja podržava Berlinski proces i pridaje veliku važnost njegovom uspehu, kao i da je spremna da doprinese nastavku, sledećoj konferenciji, u julu u Londonu, koja će se takođe baviti pitanjem regionalnog pomirenja.
 
"Po mom mišljenju, Berlinski proces nije samo građenje puteva i mostova za povezivanje. Istinski duh pomirenja i saradnje trebalo bi podjednako da prožme taj poces, tako da 'zapadnobalkanska šestorka' zajedno može izvući region iz prošlosti i krenuti ka budućnosti u EU", rekao je Mišel.
 
On je dodao da u kontekstu dinamike pristupanja ne treba potcenjivati "snagu i uticaj konstruktivnog zajedništva 'zapadnobalkanske šestorke'".
 
Na pitanje šta je najteži deo u približavanju Srbije EU, Mišel je rekao da je to "održivo i metodično" postepeno usvajanje i sprovođenje pravnih tekovina akumuliranih od potpisivanja Rimskog sporazuma 1957, uz stalnu podršku Evropske komisije i zemalja članica.
 
"Ne potcenjujem težinu zadatka i kao sve druge zemlje članice spremni smo da pomognemo Srbiji u ostvarivanju te misije od istorijskog značaja", rekao je on.
 
Mišel je rekao da su osnova budućeg proširenja EU vladavina prava i temeljna prava, kao suštinske vrednosti na kojima je izgrađena EU.
 
"Ako Srbija želi da napreduje, moraće da ispuni merila postavljena u poglavljima 23 i 24, uključujući očigledno i ona vezana za nezavisnost pravosuđa i slobodu medija. Mislim da nema nedoumica oko toga. Neodvojivi deo svake demokratije je medijski pejsaž u kojem mediji mogu da rade slobodno i odgovorno, dopuštajući raznovrsnost različitih pogleda ali uz poštovanje ljudskog dostojanstva i bez pribegavanja zastrašivanju, govoru mržnje ili klevetama", rekao je Mišel.
 
Na pitanje o uticaju Rusije na Zapadnom Balkanu i odnosima Beograda i Moskve, Mišel je izrazio uverenje da ima dosta prostora za srpsko-ruske odnose, ali uokvirene strateškim opredeljenjem Srbije za EU uz sve što to podrazumeva.
 
On je ukazao da bi "EU, kao i NATO, veoma želela da bude u poziciji da vidi Rusiju kao strateškog partnera s kojim bio blisko sarađivala u korist svih građana" ali da su "događaji na istoku Ukrajine i jednostrana ruska aneksija Krima 2014, izazvali krizu poverenja u širem regionu OEBS-a koja nažalost opstaje".
 
Podsetio je takođe da EU i njene finansijske institucije nizom programa podrške i saradnje pomažu Srbiji i zemljama kandidatima da "istraju u naporima pridruživanja" EU, a da je na vlastima tih zemalja da "i na rečima i na delu ostanu privržene čvrstoj i potvrđenoj evropskoj perspektivi i da se u potpunosti angažuju u tom partnerstvu". 
 
"Po mom mišljenju, u takvom duhu postoji dosta prostora za značajne srpsko-ruske odnose, ali u okvirima strateškog opredeljenja Srbija za EU i uz sve što to podrazumeva u smislu solidarnosti sa vrednostima EU i postepenog usklađivanja spoljnih odnosa Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU", rekao je belgijski premijer.
 
Mišel je rekao da su najveće prepreke za više belgijskih investicija u Srbiji to što su "mala i srednja preduzeća često suočena s nedostatkom ravnopravnih uslova, a posebno zbog odsustva zakonske izvesnosti, što je deo manjkavosti na širem planu vladavine zakona koja je ključna za ekonomski rast".
 
"Zajednički napori ministarstava finansija, privrede i pravosuđa, u bliskoj saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom i EU i drugim važnim akterima, u korist malih i srednjih preduzeća dalje će povećati interes belgijskih preduzetnika da istražuju mogućnosti u Srbiji i u širem regionu. U tom pogledu, pozvao bih sve na Zapadnom Balkanu da se ponovo posvete efikasnom uklanjanju svih administrativnih barijera na granicama kako bi mogućim stranim investitorima ponudili veće regionalno tržište", rekao je Mišel.
 
On je ocenio da je belgijsko-srpska privredna saradnja "skromna ali značajna", navodeći da Delez Maksi zapošljava 11.000 ljudi i koristi lokalne proizvode i resurse, a da su od belgijskih kompanija prisutni, između ostalih i Metec, Carmeuse, Blockx i Elicio.
 
Kada je reč o proizvodima iz Srbije, "srpsko crveno zlato, njene maline, vrlo su popularne" i belgijsko-srpske kompanije Crops & Partners i Dirafrost prerađuju ih i izvoze u Belgiju, dodao je Mišel.
 
Govoreći o drugim oblastima bilateralne saradnje, belgijski premijer naveo je saradnju policija i pravosuđa u borbi protiv organizovanog kriminala, obuku srpskih stručnjaka u Belgiji, parlamentarnu grupu prijateljstva kao i kulturnu i univerzitetsku saradnju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sasa

    22.04.2018 22:18
    nazadni belgijanci
    1958 u Briselu u Belgiji, na nekom sajmu su prikazivali zenu sa bebom iza resetaka kao u zoo vrtu. Trinaest godina nakon zavrsetka drugog svetskog rata... sta ce on?
  • kimi

    22.04.2018 20:15
    Joj samo ti nemoj molim te da "hrabris" ... s..... mi se od ovakvih..
    A btw spomeno je Maksi .. a kolika je plata u tim Maksijima gospodine? Niste se setili da to spomenete?
    A btw na kvadrat ... takodje mi se s.... od onih koji kazu ,kjsahduias.... ,za dobrobit svih gradjana...
    Momentalno znam da laze ko ker.
    Idi ti sine nazad u tvoju Belgijicu gde ste do juce crnce drzali u Zoo vrtu, gde i VI imate RIJALITIJE na koje se ovdasnje stanovnistvo toliko gadi , rijaliti na kojem je Hipi porodica bila u jednom objektu i sexala se pred sopstvenom decom i to sve uz direktan TV prenos .. hvaala al meni takve vrednosti ne trebaju.
    Btw na kub .. bas danas citam kako EU uvodi nove zakone pravila .. ko o cemu oni samo o pravilima i zakonima .. policijska udruga ,nista drguo ,citam kako zele da se stedi energija kao bice manji racuni za struju itd itd a ovamo treba da se uradi 100 stvari na kuci ,pa ce na kraju cena kuca biti x2 u odnosu na sadasnje, pa koga onda boli Q za racun od struje sto ce biti manji kada ce kuce biti 2x skuplje!!? a da .. pazite se i interneta, i tu nameravaju da budu veliki brat, a ovamo kritikuju Facebook a zele da rade bukvalno isto!!


  • Iskreno, vaš

    22.04.2018 18:01
    Europa nikdaj?
    Džabe. Treba da poput dece reagujemo na izjave i nečije dolaske ili obećanja?
    Makron, bivši slčužbenik Rotšildove banke, rekao je sve iskreno.
    Posle njega, gospodo glumci, dunuli ste u fenjer.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

U petak razgovori sa Rusima o NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u petak u Srbiju stići ruski eksperti sa kojima će se nastaviti razgovori o Naftnoj industriji Srbije (NIS) kojoj su SAD uvele sankcije.