Ona će uključivati različite kategorije stanovništva, između ostalog i đake i žene koje nisu služile vojsku. Izmene su u Skupštinu poslate po hitnom postupku, pa nije jasno šta tačno podrazumevaju.
Katarina Đokić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku
kaže za N1 da o tim merama ne znamo mnogo, a trebalo bi, pošto se odnose na sve građane.
"Primećuje se kao velika promena novi član kojim se uvodi obaveza sticanja veština za odbranu zemlje. Asocira na opštenarodnu odbranu i predvojničku obuku, ali nije bilo rasprave, ne zna se o kakvoj obuci je reč, da li je reč o hitnoj pomoći ili zaštiti kod elementarnih nepogoda. Govori se o obrazovanju za potrebe odbrane zemlje, ministar je rekao da postoji potreba da se građani obuče za odbranu od elementarnih nepogoda, ali i za odbranu suvereniteta zemlje", kaže Klatarina Đokić.
Prema njenim rečima, na delu je zaokret ka povratku koncepta totalne odbrane, umesto profesionalizacije koja se forsirala prethodne decenije: "Sada se vraća pristup da svi građani treba da budu uključeni u odbranu zemlje. Neutralne zemlje često forsiraju taj koncept, nacrt nove strategije kaže da pretnja spoljne agresije nije isključena, dok je stara govorila da nije verovatna. Od koga i kako treba da kažu oni koji su strategiju smislili".
Đokić kaže da je strategija odbrane slična strategiji Hrvatske i da se nada da je nastala na osnovu stručne analize: "Ima zanimljivih sličnosti, ali pošto je Srbija proklamovala želju za evrointegracijama, to bi trebalo da znači da ne percipira članice EU kao pretnju".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 24
Citaoc
E, necu!
Cocco
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar