Iako im nije potrebna viza, građani će morati da preko interneta traže dozvolu i plate taksu u okviru mera koje bi trebalo da stupe na snagu 2021. godine, koje se uvode zbog potrebe za strožim nadzorom spoljnih granica Unije.
Posle podnošenja zahteva, putnik koji namerava da krene u šengenski prostor EU će u roku od 96 sati dobiti odgovor, odnosno 96 sati pošto u sistemu
ETIAS bude primljen zahtev, ako bude potrebna dodatna provera podataka. Dozvola za putovanje će važiti tri godine, odnosno do kraja važnosti putnih dokumenata.
Sve informacije koje podnese državljanin zemlje s bezviznim režimom za Šengen, automatski će se obraditi u bazama podataka EU i Interpola da bi se utvrdilo da li ima osnove da se odbije dozvola za putovanje. Avioprevoznici i brodarske kompanije pre ukrcavanja putnika biće obavezne da provere da li oni raspolažu važećom dozvolom za prelazak spoljne granice Unije i ulazak u šengenski prostor.
Takođe je predočeno da "dozvola za putovanje ne znači automatsko pravo da se udje i boravi u EU, jer će pogranična policija o tome doneti konačnu odluku".
To će obuhvatiti državljane svih zemalja izvan Unije, kojima nije potrebna ulazna viza u šengenski prostor EU, uključujući države Zapadnog Balkana. Ovu odluku, koja je najavljena jesenas, usaglasili su ambasadori zemalja EU, a sada treba da potvrdi Evropski parlament i potom usvoji i Savet ministara Unije, pa će od januara 2021. stupiti na snagu ove nove mere u sklopu sistema ETIAS.
Cilj je, kako je izjavio Valentin Radev, ministar unutrašnjih poslova Bugarske, predsedavajuće EU, da se "zna ko dolazi u EU pre nego stigne na granicu, tako da ćemo biti u stanju da bolje zaustavimo one koji mogu predstavljati pretnju našim gradjanima". Kako se navodi u obrazloženju odluke, ETIAS će omogućiti da se unapred proveri i, ako bude nužno, odbije dozvola za putovanje i ulazak u šengenski prostor gradjanima trećih zemalja kojima nije potrebna viza.
To će, dodaje se, poboljšati unutrašnju bezbednost, sprečiti ilegalnu imigraciju, zaštiti zdravlje gradjana i smanjiti vreme prolaska preko granica jer će biti utvrdjeno koje osobe mogu predstavljati opasnost za ova područja i pre nego što dodju na spoljne granice EU.
Evropska komisija je posle napada islamskih terorista 2015. i 2016. u Parizu i Briselu, kao i imigrantske krize, predložila članicama Unije da osetno pojačaju nadzor spoljnih granica i uvedu strogu kontrolu svih putnika koji ulaze i izlaze iz Unije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 26
Mile
Brus Vilis
/
ako ih naplacuju u srbiji onda znamo gde su 5e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar