CINS: EPS neodgovoran na račun građana

EPS je u poslednjih 10 godina morao da plati skoro 15,8 miliona evra naknade zbog kašnjenja u korišćenju 13 međunarodnih kredita.
 CINS: EPS neodgovoran na račun građana
Foto: Pixabay
Među njima je i najvredniji projekat srpske elektroprivrede, izgradnja postrojenja za odsumporavanje u Termoelektrani Nikola Tesla u Obrenovcu, sa kojim se kasnilo pet godina, iako je Srbija kredit od Japana uzela još 2011, piše CINS.
 
Najavljeno kao najskuplji nacionalni projekat srpske elektroprivrede, postrojenje za odsumporavanje za Termoelektranu Nikola Tesla (TENT) trebalo je da počne sa radom juna 2018. godine. Iako je građenje ovog postrojenja predstavljeno kao prioritet, realizacija je kasnila pet godina, a kao novi rok za završetak svih radova postavljena je 2022. godina.
 
Posao sa izvođačem koji bi trebalo da radi na izgradnji postrojenja potpisan je tek u septembru 2017, a zbog kašnjenja sa realizacijom Elektroprivreda Srbije (EPS) plaća takozvani commitment fee - naknadu na nepovučena sredstva. Do 31. marta 2018. godine EPS je za ovaj projekat ukupno platio više od 449 hiljada evra naknade.
 
TENT se nalazi u Obrenovcu, nadomak Beograda, i najveći je proizvođač električne energije u Jugoistočnoj Evropi, a godišnje proizvede više od 50% srpske električne energije. Izgradnjom postrojenja za odsumporavanje u TENT-u, emisija sumpor-dioksida (SO2) i PM10 čestica (takozvanih finih čestica), koja prevazilazi dozvoljeni limit na državnom nivou, trebalo bi da bude smanjena.
 
Zagađenje vazduha uzrokovano emisijom ovih gasova u značajnoj meri utiče na životnu sredinu i na zdravlje lokalnog stanovništva. Između ostalih štetnih efekata, PM10 čestice izazivaju astmu i druga respiratorna oboljenja, dok izloženost visokoj koncentraciji SO2 izaziva respiratorne i kardiovaskularne bolesti.
 
Izgradnjom postrojenja za odsumporavanje u TENT-u, emisija sumpor-dioksida (SO2) i PM10 čestica (takozvanih finih čestica), koja prevazilazi dozvoljeni limit na državnom nivou, trebalo bi da bude smanjena. Srbija se 2006. priključila Energetskoj zajednici, čime se obavezala da smanji emisiju SO2 i PM10 čestica iz termoelektrana do kraja 2017, ali je taj rok produžen do sredine 2021. Ukoliko se standardi ne ispune, termoelektrane bi trebalo da budu zatvorene ili će država plaćati visoke penale, zbog čega je projekat odsumporavanja za TENT označen kao urgentan.
 
Srbija je u novembru 2011. godine potpisala ugovor o kreditu sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA). Kreditom je odobreno oko 226 miliona evra za period od 15 godina. Ugovor je predviđao da u prvih pet godina od potpisivanja Srbija bude oslobođena plaćanja rate i kamate od 0,6%, ali za to vreme projekat gotovo nije ni počeo.
 
Iz EPS-a nisu pristali da Centru za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) dostave razloge zbog kojih se kasni sa projektom, niti informacije o tome koje su aktivnosti EPS i TENT do sada preduzeli.
 
Nakon potpisivanja ugovora sa JICA-om krajem 2011, EPS je kao jedan od preduslova za početak projekta odsumporavanja trebalo da izgradi postrojenje za obradu otpadnih voda. Projektom je predviđeno da se tretiraju različite vrste otpadnih voda koje nastaju tokom rada TENT-a, između ostalih i otpadne vode koje bi nastajale u procesu odsumporavanja dimnih gasova. Ovo postrojenje izgrađeno je tek krajem juna 2016. 
 
EPS je u poslednjih 10 godina morao da plati ukupno 15,739,461.12 miliona evra naknade zbog kašnjenja u korišćenju 13 međunarodnih kredita. Opširnije čitajte u istraživanju CINS-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Petar Vujanović

    29.04.2018 08:49
    slavlje
    Nema veze, proslavili smo prvu milijardu u Beču
  • sila

    28.04.2018 21:53
    jel su sklonili ogradu sa Ribarskog ostrva kojojom brane prilaz gradjanima Dunavu? Samo Epsovci smeju da pridju obali.
  • Veronika

    28.04.2018 21:33
    totalno nesposobni
    Vidimo kako nam funkcionišu sudstvo, zdravstvo, školstvo, Zoohigijena, inspekcije...
    Jasno je da država i njeni funkcioneri nisu sposobni da organizuju racionalno funkcionisanje ustanova koje su pod njihovim nadzorom.
    Primer EPS-a je dokaz više nesposobne države.
    Zašto se jednostavno EPS ne privatizuje? Imaju monopol i dovoljno vremena da pokažu šta znaju. Dosta je bilo subvencija i mrcvarenja.
    Ovo nije način na koji se vode firme. I, sa kojim pravom, kao državna firma, EPS sebi dozvoljjava da odbije da da informacije Centru za istraživačko novinarstvo Srbije? Zašto su informacije o njihovim aktivnostima (ako ih uopšte ima) tajna?
    To nije kompatibilno sa njihovim statusom.
    Dok se privatnicima teško odobravaju mali krediti, lenji i nesposobni kadar EPS-a, ne koristi odobrenih 226 miliona evra! Možda se nešto promeni samo ako počnu da isplaćuju penale od svojih plata,umesto da im se neopravdano dodeljuju nove subvencije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

U petak razgovori sa Rusima o NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u petak u Srbiju stići ruski eksperti sa kojima će se nastaviti razgovori o Naftnoj industriji Srbije (NIS) kojoj su SAD uvele sankcije.