Prema podacima Komore javnih izvršitelja upravo ovoliko, svi izvršitelji u našoj zemlji, imaju predmeta u radu. Dugovanja ima po svim osnovama, od komunalnih, preko preduzeća u stečaju, pa sve do dugovanja na osnovu pravosnažnih sudskih presuda. Najveći broj predmeta su upravo neplaćeni računi za komunalne usluge.
Kako piše portal
Kamatica, kada se iscrpe sve pravne mogućnosti, a dug ipak ne naplati, tada zapravo počinje posao javnog izvršitelja.
Ukoliko se dug ne izmiri u roku od osam dana, ili ne preda prigovor na presudu, oni kucaju na vrata, popisuju i plene imovinu dužnika. Predmet izvršenja može biti bukvalno sve što dužnik poseduje, što se u javnim registrima vodi na njegovo ime. Na primer, auto, nepokretna imovina...
Koja će se imovina prodavati zavisi od visine duga i vrednosti imovine. Važno je znati da i u ovom postupku i dužnici imaju svoja prava. Pa tako, radi namirenja duga, nije moguće zapleniti onu imovinu koja se smatra potrebnom za život pojedinca ili porodice.
Kada su u pitanju pokretne stvari ne može da se zapleni odeća, obuća, šporet, frižider, kao i zalihe hrane i ogreva za tri meseca i novca za mesec dana. Ukoliko je dužnik korisnik nekih socijalnih davanja, prima dečiji dodatak ili invalidnina, ni to ne može biti predmet zaplene. Dok se zarade i penzije obustavljaju najviše do dve trećine ukupnog iznosa.
Ali, ako je dužnik na primer stolar ili frizerka i tako zarađuje za život i izdržava porodicu, to se ne smatra osnovnom imovinom potrebnom za život. Tada bi predmet izvršenja bila i sva njihova sredstva za rad, u slučaju stolara sve mašine, a u slučaju frizerke sva oprema za frizerski salon.
Ukoliko je dužnik, podstanar i na toj adresi i prijavljen, osim njega dugove plaća i vlasnik tog stana. Ali, i on ima svoja prava. U komori javnih izvšitelja objašnjavaju da bi to "treće lice" trebalo da pokrene postupak za dokazivanje da je imovina u stanu njegova, ali ni to ne zaustavlja izvršenja. Tek kada to sud utvrdi, obustavlja se plenidba imovine. I zato oni apeluju na sve dužnike da je najbolje "da se sa izvršiteljima i sarađuje", kao i da zajednički mogu pronaći i "olakšavajuće okolnosti".
Jedna od njih je ako, na primer, dužnik donese potvrdu da mesecima nije primio zaradu. Takođe, moguć je i dogovor da se dug otplaćuje na rate. I na kraju, ceo postupak prinudne naplate dugovanja, ukoliko se to nedvosmisleno utvrdi, može se potpuno zaustaviti zbog nemaštine, odnosno siromaštva dužnika.
Od 2012. godine, kada je komora osnovana, do danas bilo je ukupno oko dva miliona predmeta. Polovina od toga je rešena. Dužnici se najčešće žale na visinu duga, odnosno, kako je moguće da za neku komunalnu uslugu duguju 5.000 dinara, a na kraju im se pleni imovina u vrednosti od 40.000 dinara. U Komori objašnjavaju da je deo toga kamata, koja se obračunava svaki dan, a ostatak ide za troškove prinudne naplate, koja je sama po sebi veoma skupa.
A koliko je krivičnih prijava protiv novosadskih izvršitelja odbačeno možete pročitati u našem tekstu
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 32
Anonimus
andrija
Veronika
Kad se pogleda statistika o naplatama izvršenim od kreiranja privatnih uterivača dugova tj izvršitelja, može se konstatovati da je već više puta kompletno stanovništvobilo sa njima imalo bliži kontakt.
Država i njeni organi su pooštrili kazne i naplate dugovanja i odobrili, često neopravdanu pljačku naroda. Izvršitelji su namerno ili smišljeno izmakli svakoj kontroli i često rade u bezakonju.
Čini se da su naša država i njeni organi zaboravili šta je njihova osnovna funkcija.
Umesto da svojim građanima obezbede miran život, sigurna i bezbedna radna mesta, isplate penzija kao i zarađenih plata, izgradnju bolnica, škola, puteva,....kao i održavanje i modernizaciju postojećih, naša država uništava našu budućnost,(Ras)prodaje sve u šta se godinama ulagalo, stvaralo i gradilo, pljačka narod, Uništavaju se šume, zagađuju vode, zemlja i vazduh.
Uvedene su ogromne kazne za neprijavljivanje radnika, a država nezna tačno ni broj zaposlenih u JP? S obzirom da je preko 738.000, zaposlenih u JP koji su van zakona ( tj onih na koji se zakoni ne primenjuju), kao i članovi njihovih porodica, zaključak je da se zakon primenjuje na 50% stanovništva.
Vreme je da nam država svojim primerom pokaže kako se posluje i organizuje svoje skupo plaćene službe i prekobrojne zaposlene i isti konačno počnu da rade i opravdaju svoje privilegije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar